Zahraničí

Umíme zničit hrozbu z kosmu? Je to těžší, než jsme si mysleli

Umíme zničit hrozbu z kosmu? Je to těžší, než jsme si mysleli
Zdroj: Profimedia

Nebezpečí z vesmíru je častým tématem filmů, v nichž Země vyšle své hrdiny, aby blížící se asteroid zničili či odklonili dřív, než vesmírný objekt zcela vyhladí veškerý nám známý život. Podle nové studie je ale zničení mnohem náročnější, než si vědci původně mysleli. K rozbití asteroidu by bylo třeba mnohem více energie, než ukazovaly předchozí modely.

Výzkum pod záštitou americké Univerzity Johna Hopkinse se zaměřil na využití nových poznatků o deformaci hornin a počítačové modelovací metody, která simuluje kolize asteroidů. Vědci doufají, že by výsledky studie mohly významně pomoci při vytváření obranné strategie proti dopadu asteroidů.

Ukazuje se, že naše dřívější domněnky o větších asteroidech byly milné. "Věřili jsme, že čím větší objekt je, tím lehčí ho bude rozbít, protože větší objekty mají více kazů. Náš výzkum nicméně ukázal, že jsou asteroidy pevnější, než jsme si původně mysleli. K jejich kompletnímu rozbití by bylo třeba mnohem více energie," vysvětluje jeden z autorů projektu Charles El Mir.

Výzkumníci rozumí fyzickým materiálům, jako jsou kameny, v laboratorním měřítku, uvádí studie, přenést ale výsledky na objekty o velikosti města bylo velmi náročné. Jiný výzkumný tým před několika lety vytvořil počítačový model, který počítal s veličinami jako je hmotnost, teplota a křehkost materiálu.

Související obsah

Následná simulace ukázala, že asteroid s kilometrovým průměrem při nárazu o rychlosti pěti kilometrů za sekundu zcela zničí těleso s průměrem 25 kilometrů.

V nové studii ale El Mir a jeho kolegové K.T. Ramesh a Derek Richardson využili jinou počítačovou simulaci s označením Tongeho-Rameshův model, který počítá s detaily v mnohem menším měřítku. Předchozí model například nepočítal s omezenou rychlostí tvorby trhlin.

"Naše otázka byla, kolik energie je třeba, aby se asteroid rozbil na malé kusy?" uvedl El Mir. Simulace měla dvě části, první se zaměřuje na tu část, kdy dojde k nárazu, druhá ale postihuje gravitační akumulaci odtržených částic v mnohem delším časovém měřítku.

Ze simulace vyplývá, že by se asteroid zcela nezničil, pouze by došlo k poškození jádra, které by následně přitáhlo část fragmentů zpět. To se jeví jako dobrá možnost pro těžbu na asteroidech, k úplnému zničení hrozícího nebezpečí by ale bylo potřeba mnohem více energie.

Související obsah

"Může to znít jako sci-fi, ale velká část výzkumů se soustředí na srážku asteroidů. Například, když na Zemi poletí asteroid, bude pro nás lepší ho rozbít na malé kousky, nebo ho vychýlit do jiného směru? A pokud vychýlit, kolik síly musíme použít, aniž bychom asteroid rozbili? To jsou skutečné otázky, kterými se zabýváme, doplnil El Mir.

Zemi bombardují věci z vesmíru celkem často, příkladem je například Čeljabinský meteor. Podle Rameshe je jen otázkou času, než přestanou být tyto otázky akademické a tyto výzkumy nám pomohou udělat v kritickou chvíli správné rozhodnutí.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz