Koření

Konec prohibice! Na Islandu oslavili pivní revoluci

Islanďané stejně jako my slaví letos významné výročí. Namísto sametové revoluce, se ale na ostrově elfů vzpomíná na revoluci pivní.

Je to totiž teprve 30 let, kdy na Islandu po dlouhých letech odříkání skončila prohibice piva. Když 1. března 1989, zákaz padl, Islanďané řádili jako diví. A to ve všech čtyřech barech, co se tenkrát v Rejkavíku nacházely. Čtvrt milionový národ dokázal tehdy ze samé radosti skoupit na 340 tisíc plechovek piva.


Samozřejmost dostat pivo v hospodě neplatila vždy a všude. Chudáci Islanďané by mohli vyprávět. Ostatně proto se Den piva, který připadá na prvního března, každoročně bujaře slaví - letos ještě o něco poctivěji.

Související obsah


Uplynulo 30 let, kdy se smí na Islandu svobodně pivo pít i vařit. Pro současné islandské třicátníky je období před rokem 89 dobou temna. V roce 1908 si Islanďané v referendu odhlasovali omezení alkoholu, a v roce 1915 na tehdy ještě dánský ostrov dopadla totální prohibice.


Jenomže situace byla neudržitelná. Španělsko hrozilo Islandu odřeknutím jejich ryb, pokud nebude odebírat španělské víno. a tak se kvůli ekonomickému nátlaku v třicátém pátém vrátili do obchodů i barů vína a lihoviny. Pivo mělo ale smůlu. Důvod? Zlatavý mok byl považovaný za vstupní bránu do světa alkoholismu.

Související obsah


Pití alkoholu uprostřed týdne bylo tabu. Dokonce i na skromné popíjení ve všedních dnech se hledělo skrz prsty. Znamenalo to, že dotyčný má vážný problém. Zatímco ztřískat se o víkendu do bezvědomí a skončit v cele, bylo společensky přijatelné.

Související obsah


Dodnes je ale pití alkoholu na divokém ostrově ostře střeženou záležitostí. Stejně jako v ostatních severských zemích pivo koupíte jen ve státem zřízeném obchodě. státní monopol pak zvedá cenu - až na 200 korun za jedno točené. Do roku 2003 vám v barech mohli nalívat striktně pouze do druhé hodiny ranní, to se opět ukázalo jako zcela nefunkční opatření. a zákaz padl. Na Islandu se ale i dnes najdou politici, kteří pivu stále nedůvěřují. Jsou to ostatně ti samí, kteří v roce 1989 lomili rukama a chtěli zachovat prohibici.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz