Středočeský kraj

Veterán odkázal peníze na svůj hrob. Hořovice je utratily jinak

Velký ohlas v řadách příznivců vojenské historie vyvolala naše reportáž o hrobu válečného veterána Františka Lizce. Ten odkázal ve své poslední vůli hřbitovu ve středočeských Hořovicích asi čtvrt milionu korun, aby se staral o hrob jeho rodiny. Město ale peníze použilo jinak. O hrob by se teď chtěli starat právě vojenští nadšenci.

Klub třetí armády generála Pattona z Plzně má několik desítek členů. Příběh Františka Lizce je velmi zaujal. „Je to válečný veterán, který se v řadách americké armády, tankového vojska, účastnil osvobození západních Čech a úcta nás všech k tomu patří,“ říká zástupce klubu Vítězslav Kuhn.

Na údržbu hrobu své rodiny v Hořovicích odkázal Lizec místnímu hřbitovu deset tisíc amerických dolarů. Jenže město je investovalo jinak. A právě to vojenským nadšencům vadí. Členové klubu se chtějí v příštích dnech vypravit přímo do Hořovic, k hrobu Františka Lizce. Aby se na vlastní oči přesvědčili, v jakém je stavu. „Jsme schopni samozřejmě se podílet i na jeho údržbě,“ dodal Kuhn.

Na iniciativu fandů vojenské historie s povděkem reagoval příbuzný Františka Lizce. „Dobrá zpráva to je, to jo. Ale mně předevšim jde o ty Hořovice. Aby se to vyřešilo, kam se poděly ty peníze,“ uvedl Jiří Zach.

Související obsah

Město tvrdí, že peníze putovaly do provozu celého hřbitova. Závěť totiž byla sepsána v roce 2013, kdy platila stará verze občanského zákoníku. Podle ní nemohl dárce určit, jak přesně má být dar využit. Kdyby závěť sepsal dnes, už by takovou podmínku mohl uvést. S tím souhlasí i starosta Hořovic Jiří Peřina.

Závěť ale byla sepsána v USA a podle opozičního zastupitele a zároveň advokáta Jaroslava Ortmana by se jí mělo město řídit. „Morálně určitě. A pokud právně, tak si myslím, že musí ty peníze nějak vrátit, doplnil Ortman.

Kauzu veteránova hrobu řeší kontrolní výbor zastupitelstva. Není vyloučeno, že se jí nakonec budou zabývat také policie a soudy.
 

Ondřej Špalek, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz