ODS

Skandály Klause ml., Novotného a Udženiji. Takhle to vidí politolog

Skandály Klause ml., Novotného a Udženiji. Takhle to vidí politolog
Zdroj: Profimedia

Několik kontroverzních situací mají za sebou občanští demokraté. Posledním skandálem nejsilnější opoziční strany jsou výroky poslance Václava Klause ml. Kvůli nim jej jeho kolegové vyzvali k odchodu z poslaneckého klubu. Podle politologa ale za růst preferencí vděčí ODS právě Klausovi mladšímu.

Kontroverzní výrok Václava Klause mladšího (ODS) rozčílil jeho kolegy z poslaneckého klubu. Podle nich svým jednáním poškozuje stranu. Poslanec v úterý přirovnal schvalování zákonů kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování o složení židovských transportů do nacistických koncentračních táborů.

Klaus mladší však odcházet nehodlá. Syn bývalého prezidenta už nepotěšil některé občanské demokraty minulý rok. Zveřejnil totiž článek, ve kterém zpochybnil českou vojenskou misi v Afghánistánu.

Podobné kauzy ale podle politologa Jana Kubáčka stranu neohrožují. "Mnohem více by stranu ohrožovalo, pokud by se kauzy dlouze táhly a ODS se kvůli nim hádala," uvedl.

Výroky Klause mladšího jsou podle něj sice razantní, voliči ODS však jejich podstatu vidí stejně. "To, že Václav Klaus ml. použil příměr, který je vychýlený a historicky naprosto odlišný, je věc druhá," okomentoval politolog Kubáček.

Důležité ale podle něj bude, zda zůstane členem ODS, nebo se vydá jinam. Pokud by totiž řady občanských demokratů opustil, mohlo by to vést ke štěpení voličů. Část voličů totiž právě s jeho viděním světa sympatizuje.

V poslední době však některé členy ODS a veřejnost nenaštval pouze Václav Klaus ml. Kritiku za účast na oslavě padesátých narozenin Jaromíra Soukupa si vysloužila první místopředsedkyně strany Alexandra Udženija.

Samotná ODS totiž před časem oznámila, že se nebude účastnit jeho pořadů. Podle předsedy Petra Fialy však jeho oslava nesouvisela s politikou. "Alexandra Udženija se oslavy neúčastnila za ODS, ale přijala soukromé pozvání manželem," reagoval.

Některé občanské demokraty však také trápí stagnující preference. Straně se sice povedlo vyškrábat ze samého dna, když v posledních volbách získala okolo jedenácti procent, od té doby se ale podle průzkumů její preference výrazně nezměnily.

"Je to dáno tím, že nezdvihají témata, která jsou opravdu pro jejich voliče důležitá. Jejich přístup neřeší podstatu, která štve malé živnostníky, podnikatele a aktivní lidi. Vadí jim, že ODS není rázná a viditelná strana," vysvětlil Kubáček.

Za růstem preferencí však podle politologa stojí právě i přítomnost Klause mladšího. "Já bych odhadoval, že taková čtyři procenta jdou za Václavem Klausem ml. a chybami Andreje Babiše," dodal.

Související obsah

Otázkou je, zda podpora strany roste i díky akcím řeporyjského starosty. Na konci února totiž došla Pavlu Novotnému trpělivost a začal řešit situaci s neukázněnými řidiči. Přímo pod úřadem je totiž bankomat, řidiči často staví v jízdním pruhu v zákazu stání i přes to, že je naproti parkoviště.

Na dva takové řidiče si starosta počkal a natočil je na video. Oba pak nazval prasaty, která terorizují další účastníky silničního provozu.

Připomeňte si rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou:

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz