Nový Zéland

Střelec z mešit se inspiroval Norem Breivikem. Zastřelil 49 lidí

Střelec z mešit se inspiroval Norem Breivikem. Zastřelil 49 lidí
Zdroj: Profimedia

V mešitách na Novém Zélandu měl vraždit osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant. Mladý muž své důvody shrnul v manifestu, který má 73 stran. Řádění v mešitách živě přenášel na sociálních sítích. Inspiroval se ultrapravicovým norským atentátníkem Andersem Behringem Breivikem.

Vzhledem k tomu, že celé řádění přenášel živě, nebylo těžké zjistit totožnost útočníka z mešit ve městě Christchurch. Je jím osmadvacetiletý Brenton Tarrant. Jeho totožnost potvrdil australské televizi také jeho bývalý zaměstnavatel, provozovatel tělocvičny, v níž Tarrant v letech 2009 až 2011 pracoval jako osobní trenér.

V třiasedmdesátistránkovém manifestu, které před útokem zveřejnil, o sobě napsal, že je "jenom obyčejný osmadvacetiletý bílý chlápek, narozený v Austrálii do dělnické rodiny s nízkým příjmem". Jeho rodiče podle něj mají skotský, irský a anglický původ.

"Měl jsem obyčejné dětství bez velkých problémů. O vzdělání jsem měl během školních let pramalý zájem, sotva jsem nepropadal. Na univerzitu jsem nešel, protože mě nezajímalo nic, co se tam učí," napsal Tarrant v manifestu.

Uvedl, že chvíli pracoval, peníze vydělal na kryptoměnách a pak cestoval po světě. "Jsem jen obyčejný bílý chlap z normální rodiny, který se rozhodl tomu postavit, aby zajistil budoucnost pro mé lidi," píše v manifestu.

Majitel tělocvičny, kde Tarrant pracoval, o něm řekl, že byl velmi oddaným trenérem. "Účastnil se programu, který nabízel dětem z naší komunity tréninky zdarma. A byl tomu velmi oddaný," řekl televizi ABC majitel posilovny Tracey Gray.

Uvedl, že Tarrant neprojevoval zájem o zbraně a že se musel změnit během cest po světě. Krátce po dokončení školy Tarrantovi zemřel otec, zřejmě na rakovinu plic.

V manifestu uvádí, že útok je pomstou za oběti teroristických útoků v Evropě. Explicitně zmiňuje loňský útok ve Švédsku, kde terorista Rakhmat Akilov náklaďákem zabil pět lidí, mezi nimi i hluchou dívku Ebbu Akerlundovou, která měla krátce před 13. narozeninami.

Hlavním vzorem Tarranta byl norský pravicový extremista Breivik, který v červenci 2011 zabil při atentátech v norské metropoli Oslo a okolí 77 lidí. Breivik nejprve 22. července 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 členů letního tábora mládežnického křídla Dělnické strany na nedalekém ostrově Utöya.

Policisté Tarranta po útoku zadrželi a obvinili z vraždy. Ve vazbě skončili další dva muži a jedna žena.

Záběry krátce po zadržení útočníka:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz