Zahraničí

Při masakru v mešitě umíraly ženy i děti. Toto jsou jejich příběhy

Při masakru v mešitě umíraly ženy i děti. Toto jsou jejich příběhy
Zdroj: Profimedia

Útok na mešity na Novém Zélandu si vyžádal 49 obětí. Mezi nimi i řadu žen a dětí. Toto jsou příběhy několika z nich. Podezřelý Australan Brenton Tarrant, který celý svůj čin vysílal živě, byl policií zadržen a v sobotu byl přiveden k soudu.

Mezi mrtvými je tříletý Mucad Ibrahim. Byl v mešitě se svým otcem a starším bratrem. Chlapeček se snažil z místa střelby utéct, jedna z kulek ho ale dostihla. Zemřel i jeho otec. Starší bratr masakr přežil.

Další z obětí se stala i Hosne Ara Parvinová, která pocházela z vesnice Jangalhata v Bangladéši. Do mešity se vydala i se svým mužem Faridem Uddinem, kterého doprovodila do mužské části, jelikož byl na vozíku, uvedl unb.com.bd.

Když ho tam nechala, odešla na modlitbu k ženám, a to podle její starší sestry Raushony Ara Begumové přibližně patnáct minut před masakrem. Poté, co se Parvinová dozvěděla o střelbě, okamžitě vyrazila za svým mužem.

Podařilo se jí k manželovi dostat ve chvíli, kdy se k němu blížil Tarrant. Parvinovou bohužel kulka zasáhla a na místě zemřela. Uddina se podařilo naštěstí zachránit.

Mezi dalšími oběťmi útoku je také učitel z Lincolnovy univerzity Abdus Sama a jeho žena Kishowara. Manželé žili na Novém Zélandu i se svými dětmi pět let. Zemřel také Haji Daoud Nabi, který se dostal do země před dvaačtyřiceti lety poté, co dostal vízum. V Christchurchi pracoval od roku 1977 a nazýval ho svým domovem. O jeho smrti informoval syn Yama Nabi.

Související obsah

Útočník měl také zastřelit teprve čtrnáctiletého chlapce Sayyada Milneho, který by v mešitě se svou maminkou. "Zatím jsem oficiálně neslyšel, že by byl mrtvý, ale vím, že je, jelikož ho viděli," řekl jeho otec novozélandským médiím.

Smrt měla potvrdit jeho sestra Brydie Henryová: "Ležel na zemi v mešitě, krvácel z jeho dolní části těla." Sayyad byl podle jeho otce statečný kluk, který miloval fotbal a chtěl ho dělat i profesionálně, informovalo BBC.

Podívejte se na záběry natočené krátce po zadržení Brentona Tarranta:

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz