Václav Klaus mladší

Nová strana či Hrad? Možnosti Klause mladšího jsou otevřené!

Václav Klaus mladší byl dříve budoucností ODS, v parlamentních volbách v Praze skočil do Sněmovny jako jednička. Dnes už je ale pro občanské demokraty minulostí.

Podle politologů se Klaus mladší stane nejspíš předsedou nové pravicově konzervativní strany a vyloučena není ani jeho kandidatura na prezidenta.

Podle výkonné rady ODS překračoval hranice konzervativní strany. Část straníků ale jeho vyhazov považuje za chybu. "Pro ODS získal nejvíce hlasů ve volbách do Poslanecké sněmovny, myslím si, že to tu stranu poškodí. To, co je mu vytýkáno, tak to jsou věci, které jsou vytržené z kontextu," myslí si místopředseda libereckého regionálního sdružení ODS Juraj Raninec.

"Pokud je někdo vyloučen, tak získává status, tu roli, tu značku toho mučedníka, což je vždycky velmi dobře využitelné v případě jeho dalších politických záměrů," přemítá senáto ODS Miloš Vystrčil.

V sázce je teď vznik nové politické strany. "Bude vycházet z těch představ konzervativních ideálů, ODS z 90. let a bude to i jistá taktika, jak otestovat, jestli lidé na Václava mladšího slyší," komentuje politolog Jan Kubáček.

Vybírat prý bude Klaus mladší z různých osobností. A to jak z pravice, tak i pravicového středu. Václav Klaus mladší byl členem ODS od roku 2002, po sedmi letech ale stranu opustil na protest proti tehdejšímu předsedovi Mirku Topolánkovi.

Zpět do strany se vrátil před třemi lety, později byl zvolen i do Sněmovny, ve které ho strana prosadila do křesla předsedy školského výboru. A to je teď ohroženo.

Už před časem chtěl jít Klaus mladší za určitých podmínek do vládní koalice s ANO, na rozdíl od Petra Fialy zůstat v opozici nechtěl.

pez, Jana Schillerová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz