NCOZ

Češi, kteří schvalovali útok na Zélandu, jsou v hledáčku speciální jednotky

Komentáře, v nichž uživatelé na internetu schvalovali páteční teroristický útok na Novém Zélandu, vyšetřuje elitní policejní jednotka – Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Pod tu totiž kyberkriminalita spadá.

Jak snadno lze upoutat pozornost elitní jednotky české policie, zřejmě brzy zjistí spousta uživatelů českého internetu. Národní centrála proti organizovanému zločinu, která vyšetřuje třeba velké korupční kauzy, stamilionové daňové úniky či případy moderního otroctví, se začala zabývat nenávistnými komentáři, které po teroristickém útoku na mešity na Novém Zélandu zaplavily český internet.

Že NCOZ skutečně komentáře vyšetřuje, potvrdil pro TN.cz mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. "Mohu potvrdit, že se touto věcí zabýváme. Analyzujeme a vyhodnocujeme informace, více ale teď sdělovat nebudeme," uvedl Ibehej.

Kyberkriminalita totiž spadá právě do pole působnosti NCOZ, který v minulosti řešil třeba výhrůžné a vyděračské emaily. V uplynulém roce policisté odhalili 6 815 případů kybernetické kriminality, o rok dříve jich bylo 5 654.

Nekompromisní postup vůči těm, kteří schvalovali teroristický útok na Novém Zélandu, při němž atentátník v mešitách ve městě Christchurch zastřelil 50 lidí, slíbili o víkendu policejní prezident Jan Švejdar a ministr vnitra Jan Hamáček. Z útoku je obžalován osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant.

Související obsah

"V souvislosti s teroristickým útokem na Novém Zélandu bych chtěl ujistit veřejnost, že Policie ČR se od včerejška věnuje všem aktivitám, které by se daly vykládat jako schvalování trestného činu, pečlivě je prověřuje a zajišťuje důkazy pro případné trestní řízení," napsal v sobotu na twitteru Jan Hamáček.

Švejdar dodal, že policie nebude tolerovat žádné projevy souhlasu s terorismem, extremismem nebo podněcování nenávisti. "Máme celou řadu nástrojů, jak pachatele tohoto druhu trestné činnosti odhalovat. Zmíněným aktivitám věnujeme zvýšenou pozornost a každý zjištěný skutek bude důsledně prošetřen," napsal policejní prezident.

Související obsah

Policie a žalobci mají hned několik možností, jak takové příspěvky vyhodnotit. Od schvalování trestného činu (§ 365) se sazbou až jeden rok, přes podněcování k nenávisti vůči skupině osob (§ 356) se sazbou až dva roky, případně ve zpřísněné sazbě šest měsíců až tři roky, až po podporu a propagaci terorismu (§ 312e) se základní sazbou 2 až 10 let.

Více o útoku v reportáži:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz