Tomio Okamura

SPD vadí, že policie řeší schvalování teroru. Kritzují Hamáčka

SPD vadí, že policie řeší schvalování teroru. Kritzují Hamáčka
Zdroj: profimedia/TV Nova

Prohlášení ministra vnitra Jana Hamáčka a policejního prezidenta Jana Švejdara, že policie bude vyšetřovat nenávistné komentáře schvalující teroristický útok na Novém Zélandu, se nelíbí předsedovi SPD Tomiovi Okamurovi. Okamura tvrdí, že Hamáček zneužívá post ministra vnitra k prosazení "multikulturní a islamizační politiky ČSSD".

Výrok Hamáčka a Švejdara kritizovalo v posledním prohlášení vedení SPD. "Předsednictvo hnutí SPD v této souvislosti zastává názor, že Ministerstvo vnitra a Policie ČR mají pomáhat a chránit, a nikoliv naše občany ústy ministra vnitra a policejního prezidenta zastrašovat a vyhrožovat jim," uvedla strana v tiskové zprávě, ve které také útok na Novém Zélandu odsoudila.

Předsedu ČSSD Jana Hamáčka Okamura obvinil, že zneužívá post ministra vnitra "k prosazení multikulturní a islamizační politiky ČSSD a že chce stíhat odpůrce islámu a imigrace". Podle Okamury to zjevně nevadí ani premiérovi Andreji Babišovi.

"Teroristických útoků a kriminálních činů ze strany muslimů ve světě je obrovské množství a akce bohužel vyvolává reakci," píše SPD v prohlášení. Okamura Hamáčkova slova, že policie bude příspěvky, které útok schvalovaly, stíhat, kritizoval Okamura i na svém facebookovém profilu.

Po útoku, při kterém terorista Brenton Tarrant zastřelil v mešitách ve městě Christchurch 50 lidí, se na českém internetu vyrojily stovky komentářů, v nichž o teroristovi lidé psali, že je hrdina, a útok schvalovali.

Související obsah

Hamáček a policejní prezident Švejdar už v sobotu upozornili, že policie se případem bude zabývat a projevy souhlasu s terorismem nebude tolerovat. Případ si už převzala Národní centrála proti organizovanému zločinu, která šetří nejvážnější případy.

Za podporu a propagaci teroristického útoku hrozí podle českého právního řádu pachatelům 2 až 10 let za mřížemi. Bude ale záležet, jak policie a státní zástupci případ vyhodnotí. Možná je také klasifikace jako schvalování trestného činu či podněcování k nenávisti vůči skupině osob.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz