Zahraničí

Babiš v Bruselu jedná o brexitu. Prozradil, kdy má proběhnout

V Bruselu začala dvoudenní Evropská rada, jejímž hlavním tématem je brexit - respektive jeho odklad. Aby platil, musí ho jednomyslně odsouhlasit lídři všech členských zemí, včetně českého premiéra Andreje Babiše.

Členské země unie se shodují na jediném - vyjednávání kolem brexitu je frustrující a situaci je potřeba rozseknout. Hlavní podmínkou odkladu brexitu ze strany EU je, aby došlo k odsouhlasení dohody, která se dojednávala dva a půl roku. Termín 30. června, který navrhuje britská premiérka Mayová, se ale některým zemím nezdá - chtějí aby země odešla před květnovými evropskými volbami.

Pro takový odklad je i Česko. "My o tom taky přemýšlíme. Jedna z možností je, že skutečně řekneme paní premiérce, aby to zkusila ještě do 28. března prosadit v parlamentu, aby mohla ještě rada 29. března rozhodnout," prohlásil Babiš.

Jenže rozpolcenost Londýna je patrná i v Bruselu. Do Belgie dorazil i šéf britské opozice Jeremy Korbyn, který se snaží nabídnout alternativu přijatelnou jak pro EU, tak pro Británii. Vyjednával v budově Evropské komise, zatímco premiérka Theresa Mayová jednala naproti v budově Evropské rady.

Corbyn nevěří, že dohoda vyjednaná Mayovou - byť pozměněná - britským parlamentem napotřetí projde. S unijním vyjednavačem jednal o možných alternativách. S Mayovou Corbyn mluvil ve středu v noci. Vyčítá jí, že poslancům nedává v šibeničním termínu - osm dní před brexitem - na vybranou: buď si zvolí brexit bez dohody, nebo schválí její text, který dvakrát odmítli.

V případě, že Westminster dá textu zelenou, Evropská rada by se fyzicky v Bruselu už scházet nemusela. Potvrzení odkladu by totiž stačilo i písemně, a to klidně hodinu před brexitem.

Rozhodnutí o odkladu brexitu ve čtvrtek ale zřejmě nejspíš nepadne. Lídři členských států pravděpodobně vydají prohlášení a budou čekat, jestli britský parlament schválí dohodu o brexitu.
 

Kristina Tůmová, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz