Pálení čarodějnic

Nebezpečné pálení čarodějnic: Řevnická hranice měla 20 metrů!

Ve středočeských Řevnicích pokořili rekord ve výšce hranice, na které v úterý večer symbolicky upálili čarodějnici. Před akcí se ale ozývaly hlasy, které upozorňovaly na možná nebezpečí takové monstrózní stavby ze dřeva.

Obří hranici zapálili v 21 hodin. Impozantní oheň byl vidět destíky metrů daleko. Přesto se pálení velké vatry v Řevnicích neobešlo bez kritiky a bez obav části místních.

Podle informací TN.cz vatra nestála na zcela správném místě, tedy v bezpečné vzdálenosti od zdrojů hoření, hned vedle ní bylo navíc elektrické vedení. Podle českých zákonů to ale neznamená, že by tam 20metrová hranice nemohla být zapálená. Stavba totiž stojí na soukromém pozemku a majiteli by při rozšíření požáru hrozila maximální pokuta ve výši 25 tisíc korun. Hasiči tak výstavbě podobné hranice nemohou zabránit.


Starosta Řevnic Tomáš Smrčka ale uklidňoval, že je o bezpečnost postaráno: "Bezpečnost je zajištěná. Máme městskou policii, která je připravená sloužit celou noc až do rána. Máme domluvu s místním hasičských záchranným sborem. Řada dobrovolných hasičů je taky mezi klukama, kteří tu vatru staví."

Až po upozornění hasičů redakcí TN.cz se město začalo domlouvat i s hasiči státními. "Pokud se tady bavíme o nějakých 20 metrech, tak by určitě bylo dobré, aby lidé stáli 20 metrů a dál od té hranice - z důvodu toho, že kdyby se ta hranice zbortila, tak aby nemohlo dojít k tomu, že by některá z klád dopadla na lidi," řekla redakci TN.cz mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Starosta však ujistil, že prostor bude ohraničen páskou v dostatečné vzdálenosti od vatry.

Související obsah

Některým lidem na facebooku vadilo i plýtvání dřevem. To podle starosty pochází z řevnických lesů a jde většinou o stromy napadené škůdci nebo o suché kmeny, město by je tedy jinak neprodalo.

Ozvali se také ti, kteří upozornili na omezování svobody zvířat, která žijí na louce. Velký oheň jim totiž může buď ublížit, nebo je z místa vyhnat.

"Jako zvířata - o to nějak strach nemáme. Maximálně ptáčkové jsou tady na tom poli, jinak tu nic není. Když si člověk doma griluje, tak mu tam také přiletí beruška a může jí spálit. A zvířata, která jsou tady okolo, tak ta utečou, o to strach nemám," obhajoval obří hranici stavitel a organizátor akce.

Související obsah

Pálení hranice je v Řevnicích tradice, která se tam dodržuje už 45 let. Rekord ve výšce vatry pokořili za celou dobu hned třikrát.  Letos na stavbu hranice dala místní radnice 10 tisíc korun.

nor, gwe, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz