Letadlo

'To je vtip?' ptali se cestující. Místo Düsseldorfu přistáli v Edinburghu

'To je vtip?' ptali se cestující. Místo Düsseldorfu přistáli v Edinburghu
Zdroj: Profimedia

Letadlo britských aerolinek přistálo omylem ve skotském Edinburghu namísto německém Düsseldorfu, kam mířilo. Mohla za to chyba v letovém řádu. Cestující si vše uvědomili, až ve chvíli, kdy jim posádka oznámila "vítejte v Edinburghu".

Šok zažili v pondělí pasažéři, kteří cestovali v letadle British Airlines (BA), mířícího z Londýna do Düsseldorfu. Místo v německém městě se ale ocitli v Edinburghu. Aerolinky neuvedly, kolik cestujících na palubě letadla bylo, podle BA ale nebylo ohroženo jejich zdraví.

"Omluvili jsme se zákazníkům za narušení jejich cesty a budeme je individuálně kontaktovat," citoval britské aerolinky portál BBC. Podle nich mohla za chybu německá letecká společnost WDL, která zřejmě zadala špatný letový plán. Ta teď zjišťuje, jak se takový omyl mohl stát.

Podle British Airways letěl v neděli stejný stroj, jaký měl zamířit do Düsseldorfu, naposledy do Edinburghu a zaměstnanec WDL pravděpodobně omylem zkopíroval tento let i na další den. Posádka pak v letovém plánu viděla cestu do Edinburghu, a tak se pouze řídila danými pokyny.

Související obsah

"Cestující jsme dopravili letem číslo BA3271 do Düsseldorfu s nedobrovolnou zastávkou v Edinburghu," popsala společnost WDL. Zatím není jasné, jestli pasažéři budou moci žádat o nějaké odškodnění. V Edinburghu strávili uzavřeni v letadle asi dvě a půl hodiny, než se vydali do vysněného cíle.

Cestující podle jedné z nich, Sophie Cookeové, považovali první hlášení posádky o tom, že letadlo směřuje do Edinburghu, za vtip. Až poté, co opravdu přistáli ve skotském městě, jim vše došlo. V tu chvíli si chybu zřejmě uvědomil také pilot a zbytek posádky.

"Pilot řekl cestujícím, aby zvedli ruku, pokud chtěli do Düsseldorfu. Všichni ruku zvedli. Pilot nato prohlásil, že netuší, jak se něco takového mohlo stát. Řekl, že to se mu dosud nestalo a že posádka se snaží přijít na to, co dělat," popsala Cookeová.

Související obsah

Z britských aerolinek si pak na twitteru vystřelil jejich konkurent, irská letecká společnost RyanAir. "Hej, British Airways, máme pro vás dárek," uvedl a přiložil fotografii učebnice nazvané "Zeměpis pro hlupáky".

epa, TN.cz

K tématu Letadlo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz