Zahraničí

Útočník z Christchurchu posílal peníze rakouským neonacistům

Útočník z Christchurchu posílal peníze rakouským neonacistům
Zdroj: ČTK

Brenton Tarrant, který zabil desítky lidí v mešitách na Novém Zélandu, měl podporovat rakouské ultrapravicové Identitářské hnutí. V loňském roce jim měl útočník zaslat přes 39 tisíc korun. Informoval o tom rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz.

O finančním napojení Tarranta na rakouské pravicové hnutí informoval ve středu spolkový kancléř Sebastian Kurz. "Jakékoliv spojení mezi útočníkem Christchurch a příslušníky Indentitářského hnutí v Rakousku musí být komplexně a nemilosrdně vyšetřeno," napsal Kurz na svém twitteru.

Dodal také, že je důležité, aby soudní systém mohl využít všechny potřebné prostředky a zdroje k vedení vyšetřování společně s bezpečnostními službami vedoucí k odhalení těchto sítí. Je nutné také zajistit vzdělání ohledně extrémistických machinací, informovalo Deutsche Welle.

Brenton Tarrant, který střílel 15. března na dvě mešity v novozélandském Christchurch, měl hnutí zaslat v roce 2018 až 1 700 dolarů (přes 39 tisíc korun). Policie v pondělí vtrhla do domu vůdce skupiny Martina Sellnera v rámci zjišťování jeho možného napojení na terorismus.

Související obsah

Sellner to však odmítá. Připustil, že jeho hnutí Tarrant peníze poslal, ale v té době netušil, kdo to je nebo co chystá. "Nemám nic společného s tímto teroristickým útokem. Dám celou tu částku charitativní organizaci," řekl Sellner.

Dále také dodal, že nemůže u všech, kteří mu darují peníze předpokládat, že je to potenciální terorista. Jediný kontakt mezi ním a Tarrantem proběhl pouze přes e-mail. Vyšetřovatelé zjistili, že útočník navštívil Rakousko během svých cest před útokem.

Identitářské hnutí bylo založeno ve Francii v roce 2003 a má svou buňku i v Rakousku. Jeho členové odmítají, že by byli rasisti, zároveň ale obhajují "bílou" Evropu a tvrdí, že se kontinent stává spíše islámskou zemí.

Připomeňte si reportáž o útoku na Novém Zélandu:

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz