Christchurch

Lidé vzpomínali na oběti teroru v mešitách. Střelci hrozí doživotí

Desítky tisíc lidí zavzpomínaly v novozélandském městě Christchurch na padesát obětí nedávného masakru. Pietní akce se konala nedaleko jedné z mešit, kde k útoku před devíti dny došlo.

Písně, modlitby i chvilky ticha - tak vypadala smuteční akce ve městě Christchurch. Na pódiu zazněla jména všech padesáti obětí. Nechyběl ani novozélandský národní orchestr se státní hymnou.

Jedna ze dvou mešit, ve které se střílelo, s parkem sousedí - den před pietní akcí byla poprvé otevřena - i přesto, že všechny stopy po útoku tam ještě nebyly odstraněny. Otevření mešity přihlížela i novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Hagley Park ve městě Christchurch měl původně sloužit k radostnější události. Minulý víkend tam měl vystupovat kanadský zpěvák Bryan Adams - koncert ale den po útoku zrušil a pódium tak našlo jiné využití

"S úctou k obětem včerejší masové vraždy ve městě Christchurch jsme se rozhodli náš nedělní koncert v parku zrušit," napsal Bryan Adams na twitteru.

Související obsah

Pietní akce se dnes konaly na mnoha místech po celé zemi - v některých městech byly spojeny s pochodem proti rasismu. Demonstrace byly naplánované už několik měsíců dopředu - ve světle událostí posledních dní ale nabraly nový význam.

"To, co se nám muslimům stalo, je velmi smutné. Ale teď jsme moc šťastní, hlavně díky všem Novozélanďanům, kteří nás podporují, tu dnes můžeme hrdě stát," řekl jeden z demonstrantů.

Související obsah

Pietní akce budou ještě pokračovat - příští pátek, přesně dva týdny po útoku, se má ve městě Christchurch konat národní smuteční ceremonie - podle premiérky tak nejen Novozélanďané, ale celý svět ještě jednou zavzpomínají na oběti nejhoršího útoku v dějinách Nového Zélandu.

Údajný osmadvacetiletý útočník Brenton Tarrant z Austrálie, který byl zadržen neprodleně po střelbě, stane před soudem 5. dubna. Za vraždu 50 lidí mu hrozí doživotní vězení.

vbo, Kateřina Vodvářková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz