Boeing 737

Úřady prý o problémech Boeingu 737 MAX věděly již před haváriemi

Americké a evropské regulační úřady prý již minimálně dva roky před první tragickou havárií Boeingu 737 MAX věděly, že letadlo může za určitých okolností automaticky zamířit nosem k zemi. Informovala přinesla agentura Reuters.

Evropský Úřad pro civilní letectví (EASA) označil letadla Boeing 737 série MAX za bezpečné, protože navazující výcvik měl piloty připravit na neobvyklé chování stroje. V některých případech se totiž mohl automaticky sepnout systém, který nasměroval nos stroje dolů.


V certifikačním dokumentu EASA, který Reuters citovala, stojí, že v rychlosti 425 kilometrů za hodinu se zataženými klapkami může nastat situace, kdy bude muset pilot řídit letadlo přímo. EASA a americká Federální letecká správa (FAA) pak rozhodly, že uspořádání je dostatečně bezpečné pro provoz.

Související obsah


Zdroj Reuters u společnosti Lion Air, které patřilo první zřícené letadlo, uvedl, že výcvikové materiály možnost převzetí manuálního řízení neobsahovaly. Po nehodě ale na to prý již Boeing upozornil. Redaktoři Reuters měli možnost nahlédnout také do manuálu, který obdržela letecká společnost American Airlines, a situace tam rovněž nebyla popsaná.


Během šesti měsíců se zřítily dvě letadla Boeing 737 MAX 8, všichni cestující i posádka zemřeli. Vyšetřování druhé katastrofy ještě není ukončené, mezi oběma nehodami existují podobnosti. Americké ministerstvo spravedlnosti v současné době vyšetřuje i společnost Boeing.


Podívejte se na reportáž televize Nova ohledně úprav Boeingu 737 MAX:


 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz