Rodičovský příspěvek

Babiš o rodičovském příspěvku: "Lidi nás nechválí, ale měli by!"

Babiš o rodičovském příspěvku: "Lidi nás nechválí, ale měli by!"
Zdroj: ČTK

Premiér Andrej Babiš na facebooku napsal, že by lidé měli vládu za nový rodičovský příspěvek chválit a ne kritizovat. Znovu také obvinil ministryni Janu Maláčovou, že dává sliby, které nedokáže splnit. Koalice kvůli podobě navýšeného rodičovského příspěvku prochází krizí.

"Ta atmosféra, kde lidi mají pocit, že jim něco bereme, není korektní. Naopak přece. Navyšujeme z 220.000 korun na 300.000 korun. To je skok 36 procent! Tento příspěvek nebyl léta navyšovaný, tak by nás za to přece měli chválit," napsal Babiš na facebook.

Rodiče ale naopak návrh vlády na zvýšení příspěvku jen pro nově narozené děti kritizují. "Nemají snad právo všechny děti stejné? Je to svinstvo od státu!" rozčilovala se Martina. "To je ta jejich slibovaná podpora rodin s malými dětmi?" ptal se zase René.

Podobně se premiér snaží přesvědčit rodiče, kteří zastupují facebookovou skupinu Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! "Ale zas chápu, že lidi reagují na sliby paní ministryně, které neměla domluvené v koalici, a nemá na ně peníze a ani se je ve svém rezortu nesnaží najít," dodal Babiš.

Předseda vlády se teď prý bude pokoušet prosadit variantu, podle níž by zvýšený rodičovský příspěvek dostali i ti rodiče, kteří ho ještě k 1. lednu 2020 nevyčerpali. Podle dohody z koaliční rady, která vyvolala bouřlivé reakce, měli více peněz dostat jen rodiče dětí narozených po tomto datu.

Související obsah

Stejně jako Babiš už i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová slíbila, že bude ve státním rozpočtu hledat peníze na růst příspěvku pro více rodičů. Maláčová chce ale zvýšit rodičovský příspěvek pro všechny rodiny s nemladším dítětem do čtyř let, tedy i pro ty, kteří už dávku vyčerpali.

"I když jde o drahou variantu, je nejférovější. Příští týden budu na koaliční radě usilovat o to, abychom se k ní ještě vrátili. V záloze máme ještě dvě další verze scénáře. Rozhodnutí by mělo padnout co nejdříve, aby se zákon v Parlamentu stihl projednat," uvedla Maláčová.

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc korun pro rodiče dětí narozených po 1. lednu 2020 schválila koaliční rada minulé pondělí. Rozzuřila tím tisíce otců a matek, kterým se nelíbilo, že by vyšší dávku měli pobírat jen rodiče nově narozených. Více o jejich postoji čtěte zde.

Podívejte se na reportáž o rodičovském příspěvku:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz