NKÚ

Stát nezvládá řešit dopravu, daně ani bytovou politiku, tvrdí NKÚ

Stát nezvládá řešit dopravu, daně ani bytovou politiku, tvrdí NKÚ
Zdroj: TV Nova

Nehezké vysvědčení vystavil státní správě Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten ve své výroční zprávě za loňský rok došel k závěru, že stát nezvládá řešit dopravu, životní prostředí ani zjednodušení daní. Kontroloři kritizují také například podporu bydlení. Do té přitom stát investoval za posledních dvacet let celkem 232 miliard korun.

Nejvyšší kontrolní úřad uvedl ve své pondělní tiskové zprávě za rok 2018, že stát není schopen správně reagovat na dynamické změny a výzvy ve společnosti. Ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daní, úspory energií, sociální bydlení či dopravu.

Na malé výkonnosti celé státní správy se podle úřadu podepisuje stávající struktura a procesy. I když stát investuje výrazné prostředky, nedostává za ně to, co čeká, stojí ve zprávě kontrolorů.

"První podmínkou pro to, abychom našli řešení, je uvědomit si závažnost situace. Máme "zasukovaný" stát, který neumí řadě problémů čelit. Je třeba vyhodnotit nezbytnost a účinnost vládní regulace. Měli bychom se podívat také na právní rámec a jeho efektivitu při řešení sporů, koncipovat vládní intervence s ohledem na poměr nákladů a výnosů," vysvětluje prezident NKÚ Miloslav Kala.

Související obsah

Potřebné reformy se podle NKÚ v řadě oblastí stále oddalují. Například na splnění daňových povinností u nás firmy potřebují o 40 % více času, než je průměr zemí Evropské unie. A to o 230 hodin.

Některá opatření zavedená státem v rámci boje proti daňovým únikům administrativní zátěž naopak zvýšila. Přestože například kontrolní hlášení je elektronické, narostla doba pro administraci povinností plátců DPH o čtrnáct hodin.

Česko podle kontrolorů také významně zaostává v rozvoji on-line služeb státu. Nedaří se napravit situaci v oblasti informačních technologií a to digitalizaci státu nejen prodlužuje, ale také prodražuje. Řízení této oblasti postrádá koncepci, chybí personální kapacity a stát je často závislý na externích dodavatelích.

Stát by měl podle NKÚ také lépe plnit svou roli v bytové politice a definovat sociální bydlení. Do podpory bydlení stát investoval od roku 1997 do roku 2017 celkem 232 miliard korun. I přes množství peněz se ale situace zhoršuje. Roste například počet sociálně vyloučených lokalit i počet obyvatel v nich. V ČR navíc stále neexistuje zákon o sociálním bydlení a jeho přijetí se neustále odkládá.

Dlouhodobě se také nedaří změnit situaci v rozvoji infrastruktury, ať už jde o výstavbu silnic nebo dopravu na železnici. To má přitom negativní dopad i na konkurenceschopnost země, vysvětluje úřad.

Související obsah

Nemalé prostředky investuje stát i do zlepšení životního prostředí. Ani tady však neplní cíle, které si sám stanovil. Tempo, jakým se snižuje objem hlavních škodlivých látek v ovzduší, se totiž spíše zpomaluje, tvrdí NKÚ.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz