Domácí

Pravda o smrti Ozzyho: Byla to nešťastná náhoda, tvrdí expertka

Tragická smrt Snídaňového štěněte Ozzyho zasáhla policisty, moderátory i diváky TV Nova. Pejsek se podle policistů udusil, když nešťastnou náhodou vdechl kousek jídla. Podle veterinární záchranářky se to u štěňat stává poměrně běžně. Jak těmto situacím předejít a co dělat, když se pes začne dusit?

Smrt malého rošťáka, který ještě minulý týden řádil ve studiu Snídaně s Novou, nenechala snad nikoho chladným. Štěně zemřelo nešťastnou náhodou - udusilo se jídlem. Podle Ivany Bidlové Janků z veterinární záchranky to není ojedinělý případ.

"Je to podobné jako u malých dětí. Stává se to i dospělým psům, samozřejmě u štěňátek je to častější. Jednak nemají zkušenosti, jednak jsou takoví, že je leccos u toho jídla rozptýlí, nedávají takový pozor, nemají takovou koordinaci pohybů a tak dále. Takže bohužel se to stává," říká Ivana Bidlová Janků. 

"Dá se tomu předejít jen částečně. U běžného krmení se to prostě stát může a úplně to eliminovat nejde. Můžeme tomu ale předejít u nevhodných hraček." Těmi se štěňata podle ní dusí častěji než jídlem. "Úplně nejčastější je to v případě, kdy lidé dají pejskovi na hraní hopík - malý gumový míček. Ten je těžký a skáče a jeho průměr je takový, že v té tlamě snadno sklouzne do krku. Navíc kvůli tvaru a slinám je velmi problematické ho vyndat, i když ho vidíme," vysvětluje Bidlová Janků.

Není vhodné podle ní házet štěňatům pamlsky, aby je chytala. Štěně s tím ještě nemá zkušenosti, navíc jeho tlama je jiná než čelist dospělého psa. Zvlášť větším a tvrdším pamlskům je lepší se vyhnout.

Související obsah

Majitelé by už od štěněte měli pejska učit, aby venku nejedl cizí předměty jako kamínky. Pozor by si měli dávat hlavně pokud mají hyperaktivní zvíře anebo pejsky z útulku, kteří dřív trpěli hlady a mají tendenci být žraví a hodně hltat. "Prodávají se tzv. protihltací misky, které jsou speciálně upravené tak, že si ty granulky musí pejsek hledat a jíst je po jedné nebo v malém množství," říká Bidlová Janků.

Poznat dusícího se psa je snadné - kašle, sípe, nemůže se nadechnout, panikaří, má vykulené oči. V takovém případě se musí okamžitě jednat, protože jde o minuty. Prvním krokem je otevřít tlamu a kouknout se do krku. Pokud je tam něco, co tam nepatří a dá se to vytáhnout, tak to vyndáme. Pokud je to ale hluboko, není dobré strkat prsty do krku. Je tam spousta kůstek, takže můžeme pejskovi ublížit, anebo můžeme předmět zatlačit ještě dál.

Pokud to nejde vyndat, musíme to ze psa v podstatě vyklepat. Pejska dáme do šikmé polohy, aby jeho přední část těla byla níž než ta zadní - například zadní tlapy položit na gauč a přední na zem. Hrudník pak stlačíme směrem dopředu, klidně i několikrát. "Zpravidla ten předmět vyletí. Pokud ne, tak je buď hodně hluboko, nebo je tam zaseknutý. A pak je nutné rychle volat na veterinární záchranku," dodává Bidlová Janků.

Podívejte se na vzpomínkové video se Snídaňovým štěnětem Ozzym:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz