Zajímavosti

Zatočte s jarní únavou! Bylinkářka radí, jak vrátit tělu energii po zimě

Konec zimy a začátek jara mnohým lidem způsobuje nepříjemnou jarní únavu. Bylinkářka Hanka Parmová proto radí, jak tomuto stavu nejen předcházet, ale jak s ním zatočit, když už nás sužuje.

S příchodem jara řada lidí trpí jarní únavou, která se projevuje nedostatkem energie, malátností či oslabenou imunitou. Jak s ní bojovat? Bylinkářka Hanka Parmová doporučuje především dlouhodobou prevenci. "Je potřeba na to myslet dopředu. Protože řešit to, když už je člověk unavený, je složitější, než když se na to jaro připravuje někdy od října," tvrdí Parmová.

Jarní únavu způsobuje nedostatek sluníčka. S tím sice nic neuděláme, můžeme to ale dohnat užíváním vitaminu D. Ideálně bychom ho měli podle Hanky Parmové užívat od října do dubna. "Potom určitě vitaminy skupin B a C. V jídle už toho není tolik, i když se stravujeme pestře a zdravě. Ve stravě kvůli tomu, že půda je vyčerpaná, není tolik vitaminů a minerálů jako dřív," tvrdí Parmová.

Důležité je neunavit si ledviny přes zimu. "Ty si unavíme tím, že buď málo nebo nadměrně pijeme," říká bylinkářka. Nejlepší je pít hodně od rána do odpoledne a k večeru už to s tekutinami moc nepřehánět. "Ledviny si potřebují přes noc odpočinout," dodává Hanka Parmová. Ledvinám pomůžeme tím, že si budeme chránit bederní oblast a kolena, aby neprochladly.

Související obsah

Když už jarní únavu máme, doporučuje bylinkářka jíst silný hovězí nebo slepičí vývar. "Musíme ho nechat dlouho vařit, pořádně ho osolit, dát tam chaluhu kvůli minerálním látkám," tvrdí Parmová. Vývar můžeme klidně popíjet jako čaj. Taková polévka posílí naše ledviny a zahřeje celý organismus.

S jarní únavou nám mohou pomoct samozřejmě i bylinky. Například mladé kopřivy jsou velmi prospěšné pro organismus - dodávají nám minerály, vitaminy a očišťují tělo. Na ledviny je výborná například bříza. Dalšími typickými jarními bylinkami jsou pampeliška a sedmikráska. Ze všech je možné udělat čaj.

Související obsah

Poměrně neznámou bylinkou je šišák bajkalský, který pomáhá udržet spánek. Je ideální pro lidi, kteří se v noci hodně budí. Pokud má ale člověk problémy s usínáním, měl by sáhnout spíš po meduňce nebo kozlíku.

Kromě bylinek a polévky Parmová doporučuje také procházky - ideálně někde u vody nebo u lesa. Dostatek pohybu prokrví tělo, okysličí krev, čímž se zmírní únava, a také přispěje ke kvalitnějšímu spánku. A pokud vás sužují jarní alergie, bylinkářka Hanka doporučuje žampióny. "Žampion je houba, která má silné protialergické účinky a posiluje a harmonizuje imunitu," vysvětluje Parmová.

sei, TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz