Neschopenka

eNeschopenka začne fungovat za půl roku, takhle to bude vypadat

eNeschopenka začne fungovat za půl roku, takhle to bude vypadat
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Už jen necelých devět měsíců zbývá do chvíle, kdy začnou v Česku v ostrém režimu fungovat elektronické neschopenky. Jejich testování má začít přitom už v září. Ministerstvo práce a sociálních věcí teď ukázalo, jak má elektronická neschopenka v praxi vypadat a co to bude znamenat pro pacienty, lékaře, zaměstnavatele a úřady.

Elektronické neschopenky měli lékaři vydávat původně už od začátku letošního roku, na poslední chvíli ale politici povinnost o rok odložili. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve středu prozradilo, jak má systém, který začne fungovat od ledna, v praxi vypadat.

Když lékař uzná, že je pacient nemocný a práceneschopný, vystaví mu eNeschopenku. To bude moci udělat ze svého standardního lékařského softwaru nebo z webové aplikace ePortálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Přímo z registrů ČSSZ se lékaři už předvyplní eNeschopenka údaji o pacientovi a také o zaměstnavateli. Lékař doplní diagnózu, datum vzniku pracovní neschopnosti a další doplňující údaje.

Elektronicky lékař odešle hlášení Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), to nahrazuje 1. díl současného formuláře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Druhý díl, průkaz práce neschopného pojištěnce, nahradí papír formátu A5, který lékař pacientovi vytiskne.

Ten slouží pro kontroly ošetřujícího lékaře, kontroly OSSZ a také k vyznačení potvrzení o délce pracovní neschopnosti a pro ukončení neschopnosti.

Stejně jako dnes musí nemocný neprodleně informovat svého zaměstnavatele. "To by měl učinit, jakmile namísto do zaměstnání odchází k lékaři," upozorňuje ministerstvo.

Zaměstnavatel si může na ePortálu ČSSZ vyžádat elektronické zasílání notifikací o pracovní neschopnosti zaměstnanců, v takovém případě ji dostane ve chvíli, kdy lékař odešle zprávu OSSZ.

Jinak dostane zaměstnavatel zprávu, když neschopenku zaeviduje OSSZ. V notifikaci se ale dozví jen jméno, příjmení a datum narození nemocného a datum vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Na portálu ČSSZ zjistí další informace, jako místo, kde se má zaměstnanec během neschopnosti nacházet a povolené vycházky.

Související obsah

Už žádné "lístky na peníze"

Pokud se pacient uzdraví do 14 dní, vyznačí mu to do dokumentu, který mu vytiskl a odešle hlášení OSSZ. Pokud má zaměstnavatel nastavené notifikace od ČSSZ, dostane hlášení neprodleně i zaměstnavatel.

U delších než čtrnáctidenních neschopností to lékař potvrdí na papír, který vytiskl pacientovi a odešle hlášení OSSZ. Už se nebudou vydávat tzv. lístky na peníze. Zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy za prvních 14 dní, zároveň musí elektronicky odeslat přílohu k žádosti o dávku s údaji potřebnými pro výpočet nemocenského.

Na té bude i číslo účtu, kam zaměstnanci vyplácí mzdu. Pojištěnec si může zvolit jiný způsob výplaty nemocenského. Příslušná OSSZ na základě hlášení od lékaře a zaměstnavatele zpracuje výplatu nemocenského.

Související obsah

Veškeré změny, třeba ve vycházkách nebo v místě pobytu pacienta, bude lékař také zadávat do systému elektronicky.

Ministerstvo informovalo, že ČSSZ jedná o technickém řešení se zástupci zaměstnavatelů a lékařů. Proběhl také workshop s dodavateli lékařského softwaru. "Naprostá většina rámcových smluv je uzavřena – u dílčích je předpoklad uzavření dokonce dubna 2019. Nasazení eNeschopenky do testovacího prostředí bude realizováno do září 2019," uvedlo ministerstvo.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz