Zahraničí

Ukrajina má jasno! Současnému prezidentovi se postaví herec

Ukrajina má jasno! Současnému prezidentovi se postaví herec
Zdroj: ČTK

Ukrajina sečetla hlasy ve volbách - ve druhém kole se o post hlavy státu utká herec Volodymyr Zelenskyj a současný prezident Petro Porošenko. Výsledky ukázaly, že Zelenskyj má výrazně navrch - získal téměř dvakrát víc hlasů než jeho protivník.

Ukrajina si v neděli volila prezidenta, novou hlavu státu si vybírala z devětatřiceti kandidátů. Sčítání hlasů trvalo několik dní a ve čtvrtek volební komise konečně zveřejnila výsledky.

Jak předpovídal průzkum, herec Volodymyr Zelenskyj měl v prvním kole výrazný náskok. Získal 30,24 % hlasů - volilo ho zhruba 5,7 milionů lidí. Ve druhém kole se utká s dosavadním prezidentem Petrem Porošenkem, který měl téměř dvakrát méně hlasů, konkrétně 15,95 %.

Třetí místo připadlo na Juliju Tymošenkovou, která získala 13,4 % hlasů. Krátce po volbách se ohradila proti odhadům sociologických společností, které označila za zmanipulované. Byla skálopevně přesvědčena, že do druhého kola se Zelenskym postupuje ona, nikoliv Porošenko.

Související obsah

V prvním kole hodilo hlasy do volebních urn 63,5 % oprávněných voličů. O tom, zda se prezidentem stane Zelenskyj, nebo Porošenko, rozhodnou voliči 21. dubna, kdy proběhne druhé kolo.

Sčítání hlasů při volbách na Ukrajině:

sei, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz