Zahraničí

Střelec z mešit se možná soudu vyhne. Zkoumají ho psychiatři

Střelec z mešit se možná soudu vyhne. Zkoumají ho psychiatři
Zdroj: Profimedia

Soud v novozélandském městě Christchurch nařídil střelci, který v mešitách zabil pět desítek lidí, psychiatrické vyšetření. Odborníci budou posuzovat, jestli je způsobiliý postavit se před soud, anebo je duševně nemocný.

Osmadvacetiletý Australan čelí obvinění z vraždy 50 lidí a pokusu o vraždu 39 lidí v mešitách v novozélandském městě Christchurch. Soud mu v pátek nařídil psychiatrické vyšetření, aby zjistil, zda je duševně způsobilý před ním vystoupit.

Muž se k soudu nedostavil osobně, ale prostřednictívm video spojení z vězení s maximální ostrahou v Aucklandu. Ve vazbě bude až do příštího soudního jednání, které se uskuteční 14. června. Jestli ale bude vypovídat, o tom rozhodnou lékaři. Australana vyšetří dva odborníci, aby zjistili, jestli není duševně nemocný.

Do soudní síně dorazili i někteří příbuzní obětí a přeživší, aby spatřili člověka, který stál za březnovým masakrem. Zatímco lidé u soudu ho mohli vidět, jeho výhled byl omezen pouze na soudce a právníky.

 

Související obsah

Jedním z přítomných byl Tofazzal Alam, který teroristický útok v mešitách přežil a střelce nikdy zblízka neviděl. "Chtěl jsem se na něj podívat, protože zabil mnoho mých přátel. Vypadá jako blázen. Jsem z toho velmi rozrušený. Zabil 50 lidí a vůbec nevypadá, že by ho to trápilo. Neviděl jsem v jeho tváři žádné emoce," řekl Alam.

Soudce neumožnil médiím natáčet nebo fotografovat cokoliv, co se odehrálo v soudní síni. Zároveň zopakoval své rozhodnutí, že tvář muže na fotkách z předchozího jednání musí být rozostřená.

Připomeňte si hrůzný případ, který se odehrál 15. března na Novém Zélandě v reportáži TV Nova:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz