Handicap

Honzík zemře, řekli lékaři Marii. Nevzdala se a teď se jí splnil sen!

Honzík zemře, řekli lékaři Marii. Nevzdala se a teď se jí splnil sen!
Zdroj: TV Nova

S Marií a Miroslavem Lánovými se osud nemazlil. Když se jim před třiceti lety narodil syn Honzík, od lékařů si krátce po porodu vyslechli krutá slova - měli se prý smířit s tím, že její synek nepřežije. Vše ale nakonec dopadlo jinak a teď se navíc obětavé mamince a jejímu manželovi splnil sen.

Už třicet let se Maruška s manželem Mírou starají o Honzíka, který je upoutaný na invalidní vozík, skoro se nemůže hýbat a trápí ho řada nemocí včetně epilepsie.

"Kolečko se rozjelo už asi dva dny po porodu. Řekli mi, že pořád něco nefunguje - srdce, mozek. Další týdny Honzík strávil v nemocnicích a operovali ho," vzpomíná žena žijící ve Vránově na Plzeňsku. 

A na svůj věk Honzík rozhodně nevypadá - kvůli vážnému handicapu připomíná na první pohled někoho mnohem mladšího a navíc vyžaduje nepřetržitou péči. Dodnes nemluví.

Máma se tak o něj musí stále starat. Naštěstí se může spolehnout na pomoc manžela i Honzíkova o čtyři roky mladšího bratra Marka. "24 let jsem byla doma, teď chodím brigádně uklízet, když se o Honzíka stará Míra," říká Maruška.

Související obsah

Čas sami pro sebe mají Lánovi velmi zřídka, zpravidla na výlety jedou autem, protože mohou vzít Honzíka s sebou. Proto pro ně byla dovolená v Dubaji, na kterou se dostali díky TV Nova a na kterou je doprovázela i moderátorka Lucka Borhyová, splněným snem. V emirátu strávili několik dní a užili si přírodu i zdejší dechberoucí architekturu.

Manželé se shodli, že na takové dovolené ještě nikdy nebyli. Co všechno v Dubaji viděli, jak se jim tam líbilo a na co budou nejvíc vzpomínat se dozvíte ve čtvrtek večer v pořadu Život ve hvězdách na TV Nova. Startujeme ve 21:35.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Handicap

Důležité Události

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz