Parkinsonova choroba

Hrozí vám Parkinsonova choroba? Ověřte si to v rychlém TESTU!

Hrozí vám Parkinsonova choroba? Ověřte si to v rychlém TESTU!
Zdroj: Profimedia

Parkinsonova choroba je zákeřná nemoc, která se v počátečním stádiu poměrně špatně diagnostikuje. Přesto existuje několik příznaků, kvůli kterým byste raději měli navštívit lékaře. Otestuje se při příležitosti Světového dne Parkinsonovy choroby v našem rychlém testu!

Parkinsonova choroba ovlivňuje centrální nervovou soustavu, podobně jako Alzheimerova nemoc. Dodnes je velkou záhadou, nikdo totiž neví, co ji způsobuje. Proto je také těžké nemoci předcházet. Většinou se na ní přijde až s výskytem několika příznaků. V Česku jí trpí minimálně 50 tisíc pacientů, nejvíce postihuje lidi nad 50 let.


Podle webu parkinsonovachoroba.cz začíná nemoc v nose - konkrétně v čichových buňkách. Člověk s touto nemocí tedy trpí zhoršením či ztrátou čichu. Mezi další příznaky se ale řadí také třes rukou, brady nebo rtů, problémy s chůzí a celkově s pohybem, častá zácpa, zeslabení a monotónnost hlasu, ztuhlý výraz v obličeji, shrbenost a špatná rovnováha, problémy se spaním nebo náhlé zmenšení a zhuštění písma.


Rychlý test

Jestli se u vás neprojevuje Parkinsonova choroba, si můžete otestovat během chvíle z pohodlí domova. Odpovíte-li na více než tři otázky ano, zvažte návštěvu neurologa.

1. Třese se Vám jedna nebo obě ruce?

2. Je tento třes výrazný v klidu?

3. Všimli jste si zhoršení obratnosti prstů, např. při zapínání knoflíků?

4. Pozorovali jste nebo jste byli upozorněni okolím, že se u Vás změnila přirozená koordinace pohybu paží při chůzi?

5. Máte při chůzi pocit neobratnosti nebo ztuhlosti jedné nebo obou dolních končetin?

6. Máte lehce šouravou chůzi nebo táhnete nohu za sebou?

7. Začali jste se při chůzi ohýbat nebo hrbit?

8. Všimli jste si změny hlasu? Je monotónní a tišší než dříve nebo chraptivý?

9. Povšimli jste si zmenšení písma?

10. Je pro Vás obtížné vstát ze sedu, vykročit ze stoje?

11. Trápí Vás pokles vlastní iniciativy a ztrácíte zájem o podněty z okolí?

12. Cítíte se nevýkonní, zpomalení, brzy unavení i jednoduchou prací?

Související obsah


Člověk trpící Parkinsonovou chorobou pak může mít i problémy se sexem nebo s váhou, může mít halucinace a psychické problémy a nadměrně se potí. Diagnostika nemoci se podle webu spolku Parkinson-Help provádí odběrem krve a dalšími testy jako je CT mozku, EEG, ultrazvuk krčních tepen, magnetická rezonance nebo pacienta klinicky vyšetří neurolog.


Nemoc bohužel zatím nelze kompletně vyléčit, je ale možné její příznaky, které Parkinsonikům výrazně ztěžují život, utlumit. Velmi úspěšnou léčbou je hluboká mozková stimulace, což je neurochirurgický zákrok spořívající v zavedení elektrod do mozku. V současné době tuto léčbu, která je ovšem poměrně nákladná, provádějí tři specializovaná pracoviště - v Praze, Brně a Olomouci.


Ku příležitosti Světového dne Parkinsonovy choroby, který každý rok připadá na 11. duben, oznámilo ministerstvo zdravotnictví i potěšující novinky v oblasti léčby nemoci. "S radostí mohu říci, že pacienti se brzy dočkají plné úhrady tabletové formy léku obsahujícího levodopu spolu s inhibitorem dekarboxylázy, která je pro většinu z nich stěžejní léčbou," uvedl náměstek ministra pro zdravotní péči Roman Prymula.

Související obsah


"K zajištění funkční provázané neurologické i psychiatrické péče o tyto pacienty se nám podařilo prosadit finanční bonifikaci formou sdíleného výkonu. Specializovaná Extrapyramidová centra zabývající se poruchami řízení pohybu získají status superspecializovaných center, co spolu s dalšími opatřeními ze strany zdravotních pojišťoven podpoří jejich rozvoj a zvýší dostupnost hluboké mozkové stimulace, která dokáže zcela zásadně zlepšit kvalitu života lidí s Parkinsonovou nemocí,“ dodal Prymula.


Světový den Parkinsonovy nemoci každý rok připomíná narození londýnského lékaře Jamese Parkinsona v roce 1755, který jako první v roce 1817 popsal právě Parkinsonovu chorobu.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz