Koření

Solná kráska odkrývá svá tajemství! Vítejte v jeskyni Malham

Mrtvé moře je i přes své jméno pouze jezerem, které se pyšní slanou vodou s léčivými účinky na celou řadu neduhů.

Zatímco voda s vysokou salinitou léčí kožní potíže, vy se bez námahy necháváte nadnášet na hladině. Tím ale jedinečnost Mrtvého moře nekončí. Na jeho březích nyní vědci objevili solnou jeskyni, která se alespoň na čas zapíše do dějin. Co se ukrývá v útrobách hory Sodoma?

Křehké stalaktity i stalagmity ze soli a dlouhé chodby, které pod horou Sodoma na březích Mrtvého moře vytvářejí bludiště. Malham je perlou mezi jeskyněmi. Je solná a takových ve světě mnoho není. Až do osmdesátých let minulého století o ní ale nikdo nevěděl. Její vstup se totiž ukrývá na dně hluboké propasti.

Související obsah

Jeskyně Malham podle posledního zkoumání týmu 80 vědců z devíti zemí světa měří 10 kilometrů a prvenství sebrala íránské jeskyni Namakdan s délkou šest kilometrů. I tu speleologové objevili nedávno, teprve v roce 2006 a to i díky zásluze českých odborníků. Ale zpátky do Izraele. Když se jeskyňáři prodírali spletitými chodbami v útrobách hory Sodoma, ukázalo se, že je jeskyně působivá nejen svými rozměry, ale i krápníkovou krásou.

Přesná mapa jeskyně Malham zatím neexistuje, její vydání izraelští odborníci ale chystají. Už teď je ale jasné, že se mapa bude měnit. Jeskyně je totiž takzvaně říční. Další chodby se vytvářejí, když při vydatném dešti stéká voda horou Sodoma tvořenou z 80 procent solí a vytváří v ní jeskyně. Takový déšť zažívá Sodoma jednou ročně a tým speleologů objevil už devatenáct průchodů do jeskyně, kudy proudí voda dovnitř.

Související obsah

Malham se kromě světového prvenství pyšní i notnou dávkou tajemství. Právě tady se manželka Lota prchající před zkázou Sodomy a Gomory podle Bible proměnila v solný sloup. A to prý není jediné tajemství jeskyně, podle vědců se prý stále neukázala v celé své kráse.

Související obsah

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz