Přijímačky

U přijímaček letos žáky potrápila ozubená kola! Spočítáte úlohu?

U přijímaček letos žáky potrápila ozubená kola! Spočítáte úlohu?
Zdroj: Thinkstockphotos

Loni to byl traktor, letos ozubená kolečka. Žáky, kteří dělali přijímačky na čtyřleté obory středních škol, v pátek zaskočila otázka, při které měli vypočítat, kolik zubů má jedno z koleček. Někteří si stěžují také na otázku, ve které se rozmisťovaly žetony, jiní na počítání atletů.

Tak jako v minulých letech zaplavily sociální sítě stížnosti studentů na testy, které připravuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Maturantům se nelíbilo, že v zadání slohové práce nenašli zprávu a charakteristiku, uchazeče o střední školy zase překvapila matematika.

V jedné z úloh měli pracovat s ozubenými kolečky, která jsou do sebe zakleslá a tím se točí. Řešení bylo poměrně jednoduché - stejně jako u loňské úlohy s traktorem, který kvůli zaklíněné tubě s barvou v zadním kole vždy po 252 centimetrech vytvoří malou skvrnu.

"Myslím, že o zubatých kolečkách se nám bude zdát," napsala na facebook jedna z uchazeček o střední školu. "Cermat má o kolečko míň nebo spíš o celkem 3,5 kolečka míň," píše další deváťák. "Jak to každej jen prolítl očima a automaticky přeskočil," směje se jiná žačka.

Související obsah

Úloha nebyla těžká, ale zřejmě zadaná tak, že ji studenti nepochopili, stejně jako otázka s žetony nebo atlety. Zadání všech tří úloh najdete pod textem. Pro správné řešení, které vypočítal portál NovýAmos.cz, si klikněte na další stranu.


Správné řešení a odkaz na všechny úlohy najdete na další straně článku:

Celé zadání testu z matematiky v rámci přijímacích zkoušek na čtyřleté obory středních škol najdete zde. Řešení testu pak zde.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz