Test

Tep srdce v klidu odhalí riziko předčasné smrti! OTESTUJTE SE

Tep srdce v klidu odhalí riziko předčasné smrti! OTESTUJTE SE
Zdroj: Profimedia

Studie lékařů z univerzity ve švédském Göteborgu odhalila, že rychlost srdečního tepu může určit míru rizika předčasné smrti. Nemáte příliš rychlý puls? A co to znamená? Ověřte si to v našem rychlém testu!

Není sice nic nového na tom, že srdeční tep souvisí se zdravím. Švédští vědci s ním ovšem přímo spojili riziko předčasné smrti. Výsledky jejich bádání jsou poměrně překvapivé - totiž hodnoty, které jsme dosud považovali za normální, jsou ve skutečnosti rizikové.


V klidu má průměrný zdravý člověk mezi 60 až zhruba 100 tepy za minutu - alespoň podle dosavadních zjištění. V úplném klidu by měl podle webu rehabilitace.info být srdeční puls dokonce jen mezi 40-70 tepy za minutu, protože však ale v dnešní uspěchané době je poměrně těžké takového klidu dosáhnout, jsou tolerované i zmíněné hodnoty do stovky.


Lékaři ze Švédska teď přišli se zjištěním, že život ohrožující může být už hodnota 75 úderů srdce za minutu. Každý další úder srdce znamená o tři procenta vyšší riziko předčasné smrti obecně a o jedno procento vyšší riziko, že daného člověka postihne kardiovaskulární onemocnění.

Související obsah


U lidí, kterým srdce bilo rychlostí 55 úderů za minutu a méně, bylo riziko kardiovaskulárního onemocnění o 44 % nižší. Studie zkoumala necelých 800 lidí po dobu 21 let, aby mohla právě taková onemocnění či předčasnou smrt odhalit.


Jak se tedy otestovat?

Tep si měřte na klidném místě, kde je vám dobře. Rozhodně by to nemělo být v práci.

Alespoň pět minut před měřením odpočívejte.

Nejlepší místo pro měření tepu je vnitřní strana zápěstí. Měřit se ale dá i na krku kousek pod čelistí.

Když najdete svůj tep, změřte počet úderů za 60 vteřin (nebo za 30 vteřin a číslo vynásobte dvěma).

Máte naměřeno? Zde si ověřte, zda je rychlost vašeho tepu za jednu minutu v pořádku s ohledem na váš věk:

Obecně platí, že ženy mají rychlejší tep než muži. Pokud jste si naměřili vysoké hodnoty srdečního tepu, není od věci navštívit lékaře.

Srdeční tep se v průběhu života může měnit, nemělo by se tak dít ale nijak razantně. S věkem se však může mírně zpomalovat. Nejohroženější skupinou jsou podle britského deníku The Sun lidé mezi 50 až 60 lety. Pokud se jim během tohoto období života najednou zrychlí tep, mají také obrovský náběh na onemocnění srdce a cév.

nor TN.cz

K tématu Test

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz