Finanční speciál

Nenechte si peníze utíkat pod rukama. Jděte na to chytře!

Nenechte si peníze utíkat pod rukama. Jděte na to chytře!
Zdroj: Profimedia

Většina vašich peněz jde každý měsíc na povinné výdaje a navíc už vám toho moc nezbývá? Třeba by vaše výdaje tak vysoké být nemusely. Pojďte se podívat, na co je třeba dávat si pozor a jak s penězi zacházet, aby jich co nejvíce zůstávalo u vás.

Hned pro začátek si začněte vézt rodinné účetnictví. Pokud si do něj budete zaznamenávat všechny výdaje za daný měsíc, získáte přehled o veškerých vašich výdajích a díky tomu také můžete snadněji zjistit, na čem by se dalo ušetřit.


Na všechny povinné výdaje si nastavte trvalé příkazy. Nejlepší je mít je nastavené na datum co nejbližší tomu, kdy vám chodí výplata. Nestane se tak, že na zaplacení složenek nebudete mít, protože jste si neponechali dostatečný obnos peněz.


V případě, že byste odloženou platbu nesplatili včas, samozřejmě by vás po řadě upomínek čekala finanční pokuta a tento záznam o nezaplacení by vám mohl také v budoucnosti dost znepříjemnit život. Pravidelné placení povinností je proto naprostý základ, který byste měli řešit primárně. Neuškodí se ale porozhlédnout po ostatních nabídkách a výši vašich výdajů tak snížit.

Související obsah


Není od věci zajít za svým operátorem a zeptat se na novější možnosti a nabídky. Nejdříve si zjistěte, kolik skutečně provoláte a propíšete. Neomezený tarif zní sice skvěle, ale dost často se vám ani nevyplatí a postačila by vám nějaká levnější varianta. Tak stejně si zjistěte situaci v případě energií apod. Třeba byste u konkurence mohli také nějakou tu korunu ušetřit.


Pokud máte kontokorent nebo kreditní karty, co nejdříve se jich zbavte. Je sice velmi lákavé mít možnost „jít do mínusu“, ale pracujete s penězi, které vaše reálně nejsou a poplatky za tyto služby jsou velmi vysoké a ve finále také velmi nevýhodné.


Pokud sami vlastníte několik kreditních karet, máte více půjček nebo kontokorent a nevíte, jak se z tohoto kolotoče dostat, není na škodu dojít si například za finančním poradcem, který vám pomůže vymyslet, jak se nejlépe z této situace dostat.

Související obsah


Až dostanete své finance pod kontrolu, začněte si tvořit finanční rezervu. Je důležité mít alespoň nějaký obnos peněz našetřený, protože nikdy nevíte, co se může stát. A až se vám například rozbije pračka nebo onemocníte, budete vědět, že není potřeba se upisovat k další půjčce nebo lichvě, ale budete moci využit své ušetřené prostředky.


Oficiálně se doporučuje mít naspořeno alespoň trojnásobek vašich měsíčních výdajů. Ač se to pro vás zdá momentálně nereálné, pokud budete mít nad svými výdaji přehled a pevnou ruku, uvidíte, že šetření půjde samo. Ono pro začátek postačí, když vám přestanou peníze utíkat za úroky. Nemusí jít o převratné částky, každá uspořená koruna se počítá!

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz