Burj Khalifa

Boj o světové nej: Kolosu Burdž Chalífě roste konkurence!

Boj o světové nej: Kolosu Burdž Chalífě roste konkurence!
Zdroj: Profimedia

Dubajský mrakodrap Burdž Chalífa je už řadu let nejen nejvyšší budovou světa, ale drží i řadu jiných architektonických rekordů. Je ovšem možné, že už brzy o svůj primát přijde.

Burdž Chalífa měří od základny až po špičku antény úctyhodných 828 metrů a turistům z vyhlídkové terasy poskytuje dechberoucí výhledy na dubajské panorama.

Přitom mu ale přímo v Dubaji roste konkurence - projekt nazvaný Dubai Creek Tower má být podle dřívějších prohlášení investora vyšší až o sto metrů než Burdž Chalífa.

I když je to jiný druh stavby než Burdž Chalífa - Dubai Creek Tower je totiž mnohem štíhlejší než současný rekordman, protože se inspiruje u minaretů.

Související obsah

Podle portálu Egypt Independent by se nová dubajská dominanta, ukotvená lesem ocelových lan, otevřít příští rok - ještě před začátkem světové výstavy Expo 2020, která startuje příští rok v říjnu.

Jenže se hraje o čas - titul nejvyššího světového mrakodrapu by totiž ráda Dubaji sebrala Saúdská Arábie a její Jeddah Tower. Tenhle mrakodrap, který měl být podle původních plánů hotový už loni, má po dokončení měřit rovný kilometr.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Burj Khalifa

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz