Zahraničí

Evropu zasypal písek ze Sahary, prach z pouště dorazí i do Česka!

Evropský kontinent zaplavil písek ze Sahary - v největším množství se ve středu objevil v Itálii a Řecku. Postupně se ale dostává i do dalších států. Internet zaplavují záběry špinavých aut z Rumunska, Slovenska nebo Francie. Nadílka z pouště dorazí i do Česka, nejvíc písku ve vzduchu bude v pátek.

Nad Alžírskem v uplynulých dnech foukal silný vítr, kvůli čemuž se částice prachu dostaly do vzduchu a putují ve velkém množství přes Středozemní moře do Evropy. V největší koncentraci se písek objevil v jižních státech, zejména v Itálii a Řecku, ale také Francii. 

Prach ze Sahary se v úterý objevil i na Britských ostrovech. Ze Středomoří se postupně šíří směrem do střední a východní Evropy. Podle meteorologů dorazí až na Island a dostane se do Norského moře.

Obyvatelé střední, východní a jihovýchodní Evropy saharský prach zaznamenávají už od středy. Písek se nevyhne ani Česku. Meteorologové očekávají jeho největší koncentraci v ovzduší v pátek.

"Dá se říci, že každá kapka deště, která spadne bude obsahovat saharský písek. Uvidíte ho na kapotách aut, na trampolínách nebo prádle, pokud ho necháte venku," píše Meteopress na svých stránkách.

Související obsah

Kromě špinavých aut a mírných obtíží u astmatiků by saharský písek neměl způsobit žádné komplikace. To se nedá říct o písečných bouřích, které zasáhly v úterý Polsko.

Enormní sucho ve spojení se silným větrem zvedlo prach z polí, důsledkem čehož byla natolik zhoršená viditelnost, že způsobila několik dopravních nehod.

Od úterý tak internet zaplavují děsivé záběry, které působí jako by byly pořízeny v jiném světě, nikoliv u našich sousedů. Na některých snímcích či videích dokonce nejde vidět vůbec nic, tedy kromě mlhy se žlutým odstínem.

 

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálu Život na zámku

Dlouhodobým zdravotním problémům ve čtvrtek ráno podlehl režisér Jaroslav Hanuš. Bylo mu 70 let. Jeho nejznámějším počinem je seriál Život na zámku v hlavní roli s Tomášem Töpferem, podepsán byl i pod seriály Šípková Růženka nebo Náměstíčko.

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Píše se na Deník.cz