Domácí

Vítr přinese písek ze Sahary: Špinavá auta, problém pro astmatiky

Vítr přinese písek ze Sahary: Špinavá auta, problém pro astmatiky
Zdroj: Profimedia

Silný vítr přinese v následujících dnech do Evropy písek ze Sahary. Jemné částečky písku v ovzduší mohou potrápit především astmatiky, ale také seniory a lidi s dýchacím onemocněním.

Na střední Evropu se žene silný vítr, meteorologové dokonce vydali varování, které platí pro všechny kraje v České republice. Výstraha platí od středeční dvaadvacáté hodiny až do čtvrtečního poledne. Foukat bude rychlostí až 110 km/h.

Naše území zasáhne silné jihozápadní proudění, a to s sebou přinese i jemný poletující africký písek. Ten zasáhne především střední a jihovýchodní Evropu. Podle prognózy Athénské univerzity příval pouštního písku na našem území zasáhne hlavně Moravu.

Pokud vás tak v tyto dny překvapí neobvykle špinavé auto, budete vědět "odkud vítr vane". V následujícím období se také nedoporučuje sušit venku vyprané prádlo. I na to se totiž africký písek rád chytá, a tak se může stát, že byste celou várku čistého oblečení mohli prát znovu.

Související obsah

Astmatikům, seniorům a lidem, kteří trpí dýchacími obtížemi, se může v dny, kdy bude naše území sužovat písečný prach, hůře dýchat.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálu Život na zámku

Dlouhodobým zdravotním problémům ve čtvrtek ráno podlehl režisér Jaroslav Hanuš. Bylo mu 70 let. Jeho nejznámějším počinem je seriál Život na zámku v hlavní roli s Tomášem Töpferem, podepsán byl i pod seriály Šípková Růženka nebo Náměstíčko.

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Píše se na Deník.cz