Protest

Nejsme slepí! Protesty kvůli změně ve vládě zasáhly aČesko. VIDEO

Nejsme slepí! Protesty kvůli změně ve vládě zasáhly aČesko. VIDEO
Zdroj: ČTK

Tisíce lidí napříč celou Českou republikou vyrazily v pondělí vpodvečer demonstrovat proti změnám ve vládě. Vadí jim jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Demonstrace nesou název "Nejsme slepí". Prahou prošel průvod z Hradčanského náměstí na Staroměstské.

Na Hradčanském náměstí se okolo 18. hodiny shromáždilo zhruba tisíc lidí. Ti pak vyrazili na pochod Prahou, který má za cíl Staroměstské náměstí. Cestou demonstranti skandovali hesla proti premiérovi a prezidentovi.

Zněla tak hesla jako "Nezávislost justice", "Babiše do louže" nebo "Nejsme slepí", nad hlavami nesli nejprve deštníky, většinou v barvách trikolóry, postupně ale v Praze přestalo pršet. Před 19. hodinou dorazil průvod na Staroměstské náměstí, které poměrně výrazně demonstranti zaplnili.

"Nechceme, aby se premiér vyhnul spravedlivému soudu a aby prezident tahal z pozadí za nitky v justici. Nechceme Benešovou ministryní spravedlnosti. Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem!" píše sdružení na webu  odkazem na trestní stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.

Demonstrace se ovšem nekoná zdaleka jen v hlavním městě, ale i ve stovce měst po celé republice. Seznam obcí a měst, které se připojily, najdete ZDE, včetně místa a času konání protestů.

Ty organizátoři svolali jen den předtím, než by měl prezident jmenovat nové ministry - kromě Marie Benešové i Karla Havlíčka (ministerstvo průmyslu) a Vladimíra Kremlíka (ministerstvo dopravy).

Pusťte si reportáž z předminulého týdne:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz