Lukáš Nečesaný

Soud Nečesaného osvobodil, on ale podal ústavní stížnost

Soud Nečesaného osvobodil, on ale podal ústavní stížnost
Zdroj: ČTK

Ani pravomocným zproštěním viny nekončí případ Lukáše Nečesaného, nejprve odsouzeného za pokus o vraždu kadeřnice a následně soudy osvobozeného. Proti verdiktu, který vynesl Vrchní soud v Praze, totiž Nečesaný nečekaně podal stížnost k Ústavnímu soudu.

O ústavní stížnosti Nečeasného informoval v pondělí místopředseda spolku Šalamoun, který se jej zastával, Václav Peričevič. "Ústavní stížnost podává Lukáš Nečesaný jen proti odůvodnění, které v zásadě popírá výrok a je zcela excesivní svým obsahem a samo o sobě porušuje ústavní práva Lukáše Nečesaného," tvrdí Peričevič.

Vrchní soud v Praze na konci března zamítl odvolání královéhradecké státní zástupkyně Lenky Faltusové proti verdiktu Krajského soudu v Hradci Králové, který Nečesaného osvobodil. Vrchní soud o případu rozhodoval v krátké době podruhé, nejprve vrátil případ zpět do Hradce Králové a nařídil výměnu soudce, to ale zvrátil svým rozhodnutím právě Ústavní soud. Napodruhé tak soudce Jiří Lněnička rozhodl o zamítnutí odvolání státní zástupkyně.

Nečesaný byl pravomocně osvobozen a zdálo se, že případ skončí. Jenže to se nestalo. Nečesanému se totiž nelíbí slova, kterými Lněnička své zamítnutí odvolání státní zástupkyně odůvodnil.

"Ve věci byl shromážděn a soudem prvního stupně proveden dostatek důkazů, které by, podle názoru odvolacího soudu, v jiné trestní věci k odsouzení obžalovaného spolehlivě postačovaly," napsal Lněnička o Nečesaném. Problém podle něj spočívá v hodnocení důkazů. Jak důkazy hodnotit, ale nemůže Krajskému soudu nařídit.

Soudce pak shrnul, že má dvě možnosti – vrátit případ zpět, ale po zásahu Ústavního soudu nemůže nařídit změnu soudce, takže zřejmě Krajský soud opět dospěje ke stejnému závěru, nebo může odvolání zamítnout "i přesto, že odvolací námitky jsou oprávněné s tím, že za dané procesní situace nelze vinu obžalovaného prokázat a žádné doplnění dokazování se nenabízí," uvedl Lněnička.

Dokonce uvedl, že se v obou případech jedná o špatné řešení, ale vzal v úvahu to, že proces se už táhne dlouho a perspektiva jiného rozhodnutí není reálná, proto zvolil tu méně špatnou variantu.

"Pakliže nebyl Lukáš Nečesaný trestním soudem pravomocně odsouzen a naopak je výrokem napadeného rozhodnutí pravomocně zproštěn obžaloby, nemůže být v odůvodnění fakticky uvedeno, že je vinným. To je v rozporu se zásadou presumpce neviny a právem na spravedlivý proces," vysvětluje spolek Šalamoun, proč si Nečesaný podal ústavní stížnost.

Odkazuje přitom na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve věci Slováka Martina Babjaka, kde soud uvedl, že pokud někdo není uznán vinným, nemůže být v rozhodnutí soudu nebo veřejného orgánu uveden názor, že je daná osoba vinna.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz