Koření

Projížďka pustinou se psím spřežením! Extrémní podmínky můžete zkusit i vy

Zatoužili jste někdy po tom prohánět se se psím spřežením polární pustinou? Náročné výpravy jsou většinou jen pro ostřílené dobrodruhy, které tuhé mrazy jen tak nezaskočí. Každý rok si ale na severu Evropy zážitek v extrémních podmínkách můžou dopřát i úplní začátečníci.

Zatoužili jste někdy po tom prohánět se se psím spřežením polární pustinou? Náročné výpravy jsou většinou jen pro ostřílené dobrodruhy, které tuhé mrazy jentak nezaskočí. Každý rok si ale na severu Evropy zážitek v extrémních podmínkách můžou dopřát i úplní začátečníci.


Několik dní za polárním kruhem, uprostřed sněhových závějí a stovky kilometrů na saních, které táhnou věrní pomocníci. Zdá se, že na takovou cestu si většinou troufnou jen zkušení dobrodruzi - to je ale omyl. Dopřávají si ji i lidé bez jakéhokoliv speciálního výcviku. Na výpravě napříč ledovým královstvím je doprovází až dvě stovky psů a desítky školených průvodců.


Mnozí by si mohli myslet, že mají účastníci nějakým způsobem ulehčené podmínky - to ale není pravda ani při nejmenším - od roku 1997, kdy závod vznikl, čelili extrémním situacím - sněhovým bouřím i teplotám až mínus 30 stupňů Celsia. Pro dvě až tři desítky účastníků z celého světa, které vybírá veřejnost a organizátoři na základě hlasování, jde o nezapomenutelný zážitek.

Související obsah


"Překvapilo mě, jak moc fyzicky náročné je řídit psí spřežení. Myslela jsem si, že to bude takový příjemný pocit, že se jen nechám táhnout krajinou. Ale je v tom opravdu hodně práce," potvrzuje účastnice závodu z Velké Británie Anna Lewis.


Během 300 kilometrů dlouhého závodu spí účastníci ve speciálních stanech a stravují se jídlem, které jim zařídí organizátoři - s sebou si ale můžou vzít například parmazán nebo burákové máslo - na zahnání mlsné a zvýšení kalorického příjmu - člověk během cesty spálí za den až 6000 kalorií - tím, jak se jeho tělo snaží udržet v teple. A jídlo samozřejmě potřebují i ti, kteří celou náročnou trasu statečně běží.

Související obsah


"Připravujeme psům jídlo. To je úplně první věc, kterou je potřeba obstarat, když dorazíme do tábořiště. Psi dřou tvrdě celý den. I všichni účastníci samozřejmě odvádí tvrdou práci, ale psi jsou na prvním místě," říká jedna z organizátorek.


Přihlášku si můžete podat letos na podzim. Jak závod probíhá a kdo se temůže zúčastnit? Odpověď najdete v reportáži v úvodu článku.

TN.cz/vem
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz