Rakovina

Nová metoda léčby rakoviny! Lékařům pomáhá imunita pacientů

Nová metoda léčby rakoviny! Lékařům pomáhá imunita pacientů
Zdroj: Thinkstockphotos

Nové léčebné metody přinášejí naději pro pacienty s rakovinou. Jednou z nich je imunoterapie.

Rakovina je po nemocech srdce druhou nejčastější příčinou úmrtí. V roce 2016 sdělili lékaři nepříjemnou diagnózu nádorového onemocnění více než 96 000 lidem. Nejčastěji šlo o kožní nádory, rakovinu prostaty a rakovinu prsu. Dobrou zprávou je, že přestože počet nových diagnóz rok od roku stoupá, míra úmrtnosti má opačné tendence. Zásadní podíl na tom má výzkum a dostupnost moderních diagnostických a léčebných metod. Za revoluci v léčbě rakoviny označují mnozí imunoterapii. Vědci za její objev dokonce v loňském roce obdrželi Nobelovu cenu.


Tajnou zbraní revoluční terapie je imunitní systém samotného pacienta. Imunoterapie totiž vychází z myšlenky, že rakovina je ve své podstatě selháním pacientovy imunity. Léčba se proto soustředí na její aktivaci tak, aby se s nádorovým bujením dokázala sama vypořádat. I když rakovinu zcela nevyléčí, dokáže zajistit, aby nádorové buňky tělu dál neubližovaly. Výsledky klinických studií ukázaly, že imunoterapie prodlouží život pacienta o několik let. Nedoprovází ji přitom tolik nepříjemných vedlejší účinků jako chemoterapii.

Vitamíny v boji proti rakovině nestačí

Pozor, imunoterapie v onkologii však není totéž co přípravky na podporu imunity. Imunita u nemocných s rakovinou běžně selhává. U zdravého člověka platí, že imunitní systém automaticky brání tělo proti škodlivým organismům. Přestože nádorové buňky škodlivé jednoznačně jsou, umí se maskovat, takže je imunitní systém často považuje za bezpečné, a proto si jich nevšímá.


Úkolem imunoterapie je proto pomoci imunitnímu systému v odhalování rakovinných buněk. Obrazně řečeno jim strhne jejich masku. Díky tomu se imunita sama aktivuje a zaútočí proti nim. V České republice se imunoterapie uplatňuje například při léčbě melanomu, rakoviny prostaty či rakoviny plic. Není vhodná pro pacienty, kteří trpí autoimunitním onemocněním, jako je třeba roztroušená skleróza, Crohnova choroba nebo revmatoidní artritida.

Související obsah


Reakce na imunoterapii se mohou podle lékařů různit s ohledem na fázi a typ nádorového onemocnění. Například při určitých typech karcinomu plic zabírá dle odborníků nejlépe okamžitě po stanovení diagnózy, tedy v první linii léčby. U většiny nádorových onemocnění ji ale zatím pojišťovny hradí teprve až ve druhé nebo třetí fázi, kdy již pacienti prodělali chemoterapii či jiný typ léčby. U rakoviny plic už pacienti tuto možnost nyní mají – pokud lékař zjistí, že má pacient plicní nádor, na který imunoterapie zabírá, dostane ji hned po stanovení diagnózy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz