Rakovina

Rakovina plic je tichý zabiják. Prozradí ji kašel i bolest svalů!

Rakovina plic je tichý zabiják. Prozradí ji kašel i bolest svalů!
Zdroj: Profimedia

I zdánlivě banální obtíže mohou signalizovat, že vaše tělo právě svádí boj na život a na smrt.

Provází vás už několikátý týden dráždivý kašel? Zadýcháte se při chůzi do prvního patra? Jste často unavení a bolí vás svaly? Pak byste rozhodně neměli s návštěvou lékaře otálet.


Tyto příznaky mohou být příznakem vážného onemocnění, u kterého hraje čas významnou roli. Může se jednat o chronickou obstrukční plicní nemoc, bronchiální astma a bohužel také o plicní nádor.


Rakovina plic má pověst tichého zabijáka. Ročně jí na celém světě onemocní zhruba 1,5 miliardy lidí . Jen v Česku si nepříznivou diagnózu vyslechne každý rok 6 500 nemocných. Podle posledních statistik prohraje ročně svůj boj s rakovinou kolem 5 400 lidí. Tato bilance dělá z rakoviny plic jedno z nejhůře léčitelných nádorových onemocnění.


Zákeřná nemoc vzniká a vyvíjí se v těle člověka dlouhou dobu prakticky nepozorovaně. Tak jako u jiných nádorových onemocnění, i zde platí, že šance na uzdravení rostou s včasností odhalení.

Související obsah


Pokud lékaři diagnostikují nemoc už v prvním nebo druhém klinickém stadiu, mohou nádor chirurgicky odstranit a nemocný má velkou šanci na uzdravení. V pozdějších stadiích onemocnění už chirurgický zásah vedoucí k vyléčení možný není.


Jestliže se u nemocného objevují potíže s dechem, dráždivý kašel, opakující se záněty plic, bolesti svalů, únava, chrapot, problémy s polykáním či dokonce otoky obličeje, nesmí je podceňovat.


Co nejdřív by měl podstoupit odborné vyšetření, které bude zahrnovat poslechové vyšetření hrudníku, pohmatové vyšetření lymfatických uzlin, rentgen hrudníku, případně CT vyšetření a další.


Ke včasnému záchytu karcinomu plic většinou dochází náhodně v průběhu různých předoperačních vyšetření. Nepříznivou bilanci by podle lékařů mohl zvrátit screening rizikových pacientů. Těmi jsou především kuřáci. Nemoc se však bohužel nevyhýbá ani lidem, kteří cigaretu nikdy nedrželi v ruce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Rakovina

Důležité Události

Píše se na Deník.cz