Rodičovský příspěvek

Maminky v nejistotě! Stále není jasné, kolik dostanou rodičovskou

Maminky v nejistotě! Stále není jasné, kolik dostanou rodičovskou
Zdroj: Profimedia

Na jak velký rodičovský příspěvek budou mít rodiče dětí nárok v příštím roce, stále není jasné. Nový návrh chce na vládě předložit ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Ten však podle svých slov ještě neviděla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zda má zákon šanci projít, tak zůstává otázkou.

Nejistota maminek zřejmě hned tak neskončí. Stále totiž neznají odpověď na otázku, jaký budou v příštím roce pobírat rodičovský příspěvek.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce proto nyní na vládě znovu předložit návrh na jeho zvýšení. To by se týkalo i rodičů dnes již příspěvek pobírajících. Nejen těch, kterým se dítě narodí až po 1. lednu 2020.

Ministerstvo dokonce vydalo v pondělí odpoledne tiskovou zprávu se šesti scénáři, jak by se zvýšení rodičovského příspěvku dotklo rodin. Ministryně financí Alena Schillerová se však s nimi ještě neseznámila. "Návrh, o kterém hovoříte, jsem zatím neviděla," reagovala.

Schillerová souhlasí se sociálními demokraty v tom, že je třeba jednat rychle. "S koaličním partnerem se shoduji na potřebě rychlého vyřešení podoby rodičovského příspěvku na příští rok," řekla ministryně financí.

"Věřím, že si sedneme k jednomu stolu a budeme pokračovat v jednání tak, jak jsme se dohodli minulý týden," potvrdila Schillerová.

Související obsah

Ministerstvo financí již podle ní v rámci nalézání zdrojů na vládní priority, mezi které patří podle Schillerové právě navýšení rodičovské, připravilo celou řadu opatření.

"Například v oblasti optimalizace státního aparátu, redukce černých duší, digitální daně či prosazení novely EET do třetího čtení v Poslanecké sněmovně," dodala Schillerová.

Ministerstvo práce a sociálních věcí podle ní zatím v hledání prostředků zaostává. S tím však nesouhlasí ČSSD. "Přijde mi to už malinko úsměvné. Ono nařčení, že sociální demokracie nehledá zdroje, je absurdní, vzhledem k tomu, že už dva týdny mluvíme třeba o zdanění bank," reagovala pro TN.cz ministryně Maláčová. 

"S digitální daní jsem také přišla já. Co se týče redukce černých duší, na tom jsem začala pracovat už v minulém roce. Na ministerstvu práce proběhla systematizace míst a zrušila jsem Fond dalšího vzdělávání. Není tedy pravdou, že zdroje nehledáme nebo že nešetřím," dodala.

pan, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz