Zahraničí

Piloti hlásili Boeingu chybu, v letadle pak zemřelo 157 lidí

Piloti hlásili Boeingu chybu, v letadle pak zemřelo 157 lidí
Zdroj: Profimedia

Nehodě v Etiopii se nejspíš dalo zabránit, dokazovat by to měla nahrávka, která byla zveřejněna zahraničními médii. V ní pilot amerických aerolinek konfrontuje společnost Boeing ohledně systému, který obsahují letadla 737 MAX. I když mu pracovníci odpověděli, že na změnách pracují, dodali ale, že potřebují čas. Jen čtyři měsíce po nahrávce spadlo letadlo se 157 lidmi.

K obrovské tragédii došlo v neděli 10. března v Etiopii, kdy spadlo letadlo Boeing 737 MAX 8. Na palubě zahynulo 157 lidí. O pět měsíců dříve spadlo letadlo stejného typu v Indonésii, při nehodě zemřelo 189 lidí. Podle vyšetřování za obě nehody může systém anti-stall, který se aktivoval a pilotům znemožnil nabrat správnou výšku.

Na systém upozornil společnost Boeing pilot American Airlines. V nahrávce z loňského listopadu, kterou zveřejnila televize CBS News, si stěžuje na to, že nikdo nebyl na systém upozorněn, a že by si zasloužili vědět, co vlastně pilotují. Na to dostal překvapující odpověď. "Nesouhlasím," řekl pracovník Boeingu.

"Ti kluci ani nevěděli, že mají ten zatracený systém v letadle. Nikdo to nevěděl," pokračoval v nahrávce pilot, který tak reagoval na neštěstí pádu letadla v Indonésii. Podle pracovníka Boeingu by porozumění systému nijak pádu nezabránilo, informovalo CNN.

Související obsah

Také pilotovi řekl, že se snaží systém změnit, ale dávají si načas. Trvat vše mělo jen šest týdnů. V listopadu se také měli sejít piloti American Airlines se společností Boeing. Piloti si stále stěžovali na to, že by o systému měli vědět. O čtyři měsíce později došlo k nehodě letadla v Etiopii.

Systém anti-stall slouží v letadle, aby ho udržel v chodu za každou cenu a mohl ho stabilizovat. Jenomže jeho automatická aktivace způsobila to, že piloti nemohli nabrat správnou výšku. O problémech měla společnost Boeing vědět už v roce 2017. Mělo dojít k nápravě, ta se však neuskutečnila.

Po havárii obou letadel zakázaly letecké úřady provoz Boeingů 737 MAX 8 a 9. Kvůli tomu však mají problémy nejen dopravci, ale i cestovní kanceláře. Dochází ke změnám zájezdů či jejich zrušení. Cestovní kanceláře se však snaží svým klientům zajistit, aby o zájezdy nepřišli. Dále je jejich cílem, aby změn v hlavní sezóně bylo málo.

Připomeňte si reportáž o pádu letadla v Etiopii:

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz