Pracovní doba

Míň práce za stejné peníze! Firmy lákají na kratší pracovní dobu

Sedm hodin práce denně, nebo volné pátky, a to za stejné peníze. To nabízejí některé české firmy svým zaměstnancům jako benefity. Přesto je podíl lidí, kteří u nás pracují kratší dobu, stále velmi malý. Ve srovnání s Evropou je dokonce dlouhodobě podprůměrný.

Práce jen sedm hodin denně, nebo pouze čtyři dny v týdnu. Po vzoru skandinávských zemí se tyto podmínky stávají realitou i v České republice.

"My jsme pracovní dobu zkrátili už před více než deseti lety. A důvod byl jednoduchý - chtěli jsme zaměstnancům dát víc času na rodinu a zlepšit jim work-life balance," řekla pro TV Nova HR ředitelka společnosti Innogy.

Jako hlavní důvod pro zkrácenou pracovní dobu firmy uvádí spokojenost svých zaměstnanců. "Dalo by se říci, že pro takového nějakého průměrného pracovníka, který je zaměstnancem instituce, tak že ideál je tak šest hodin," myslí si psycholog Karel Humhal.

Kratší pracovní doba je sice trendem, týká se ale hlavně kancelářských profesí. Řemeslníci nebo například lékaři si tak o ní můžou nechat jenom zdát. Podle Lékařské fakulty univerzity Karlovy v nemocnicích pracují i o sto hodin víc než je běžný úvazek.

Související obsah

Osmihodinová pracovní doba byla v Československu uzákoněna roku 1918. Některé z politických stran by zkrácení úvazku chtěly prosadit i u nás. Například podle ČSSD by zaměstnanci měli pracovat 7,5 hodiny denně.

"Nejdéle snad se zkracováním pracovní doby experimentují ve Francii. Ale ve Francii to zkracování pracovní doby nevede k ničemu dobrému. Tam naopak míra nezaměstnanosti je asi trojnásobná," varuje ekonom Lukáš Kovanda.

Délku ideální pracovní doby přesně určit nejde, liší se totiž podle typu samotné práce. A zkracuje se s tím, jak je činnost fyzicky náročná.

vbo, Háta Sassmanová, TN.cz

K tématu Pracovní doba

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz