Domácí

ČHMÚ vydal tři výstrahy, Jičínka dosáhla 2. povodňového stupně

Do České republiky dorazil podle předpokladů vydatný déšť. Během úterka jsme se opět dočkali četnějších srážek, které začaly zvyšovat hladiny řek. Český hydrometeorologický ústav postupně rozšířil výstrahu, která varuje před povodněmi, bouřkami a deštěm. Po 18. hodině se dostala na první stupeň povodňové aktivity řeka Olešnice na stanici Kokory, později i Jičínka v Novém Jičíně, která o půlnoci vystoupala až na 2. stupeň.

"Během úterý očekáváme déšť na celém našem území – v Čechách bude místy trvalý a vydatný – místy tak naprší dalších 30 - 60 mm srážek. Srážky budou ustávat během noci od severozápadu," říká meteoroložka Dagmar Honsová a za pravdu ji dává i Český hydrometeorologický ústav, který vydal hned tři výstrahy najednou.

Největší nebezpečí hrozí na Chrudimsku, Svitavsku, v Novém Městě na Moravě, Poličce, Blansku a Tišnovsku a v Boskovicích. Tam všude platí vysoký stupeň nebezpečí kvůli hrozbě povodní. Meteorologové varují, že hladiny řek mohou dosáhnout až druhého stupně povodňové aktivity.

Prší u vás hodně? Vylévá se potok nebo řeka z břehů, jsou v okolí zatopené sklepy? Pošlete nám fotky a videa na email zpravy@nova.cz. Děkujeme.

Výstraha před vydatným deštěm platila pro Královéhradecký, Pardubický kraj a Vysočinu až do 23 hodin. Déšť doprovázely také bouřky. Napršet mohlo až 50 milimetrů srážek. 

Zdroj: ČHMÚ

V souvislosti s tím stále platí výstraha i před povodněmi, která byla prodloužena až do středečního poledne. Vysoký stupeň nebezpečí platí pro Pardubický, Jihomoravský kraj a Vysočinu. Velká voda ale může hrozit i Královéhradeckém kraji.

Zdroj: ČHMÚ

Výstraha před bouřkami platila pro Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický kraj a Vysočinu do úterních 23 hodin večer.

Zdroj: ČHMÚ

Meteorologové dále varují řidiče před rizikem aquaplaningu na silnicích. Lidé by se také neměli koupat nebo jezdit na lodi v korytech toků. Omezit by měli pohyb i v podmáčených oblastech kvůli hrozbě pádu stromů.

Déšť se v v noci na úterý přehnal přes celé území České republiky. Nejvíce srážek napadlo v Libereckém kraji. "Za posledních 12 hodin (od 20:00 do 8:00 hod) pršelo na celém území Česka – spadlo od 2 milimetrů srážek na Karlovarsku po 50 milimetrů na Liberecku," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

Podívejte se na mapách srážek, jak bude pršet ve vašem regionu: 

Po ránu se situace sice o trochu zlepšila. "Během úterního rána pršelo zejména v západní polovině území – tam se srážkové úhrny pohybovaly až kolem 7 milimetrů za hodinu," popsala meteoroložka Dagmar Honsová.

"V tuto chvíli prší na většině míst. Během odpoledne čekejte na většině území občas déšť nebo přeháňky, v jihovýchodní polovině místy bouřky a místy i vydatné srážky. K večeru budou v Čechách srážky slábnout a částečně i ubývat," informoval Český hydrometeorologický ústav krátce po půl druhé odpoledne.

  

Související obsah

Odpoledne krátce po šesté hodině vystoupala na úroveň prvního povodňového stupně řeka Olešnice na stanici Kokory. Později se k ní přidala Jičínka v Novém Jičíně, která o půlnoci dosáhla 2. stupně znamenajícího pohotovost. Nad ránem však začala voda v obou tocích opadat.

"Během úterka jsme vyjížděli celkem osmkrát čerpat vodu ze zatopených prostor a v patnácti případech jsme odstraňovali padlé stromy a větve. S přicházejícím večerem se situace začala uklidňovat," zhodnotili jihomoravští hasiči deštivý den.

Pršet bude i v dalších dnech, postupně však srážky budou slábnout. "Ve středu očekáváme déšť zejména v jižní polovině území se srážkovými úhrny kolem 10 mm, ve čtvrtek potom na Moravě a ve Slezsku spadne kolem 5 mm. V pátek očekáváme přeháňky místy, o víkendu pouze ojediněle," doplnila Honsová.

Podívejte se na reportáž TV Nova o intenzivním dešti a hrozbě povodní:

reg, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz