Domácí

Chcete si pořídit nemovitost? Na tyto věci si dejte pozor!

Chcete si pořídit nemovitost? Na tyto věci si dejte pozor!
Zdroj: Profimedia

Když se lidé rozhodnou pořídit si nemovitost, často podle odborníků podlehnou tlaku realitního makléře nebo majitele. Přitom by stačilo, aby si dali na čas a vše si prověřili. Zaměřit by se měli především na lokalitu, stav nemovitosti a na majitele.

Pro většinu lidí je koupě nemovitosti důležitým krokem v jejich životě. Bohužel po čase zjistí, že naletěli prodávajícímu nebo realitnímu makléři. Dále pak nemovitost nemusí odpovídat jejich představě, nebo dopravní dostupnost může být horší, než si mysleli. Proto by se podle odborníků měli lidé zaměřit na tři základní věci, které jsou při koupi důležité.

Jako první je třeba si prověřit lokalitu. Pokud se byt nebo dům nachází mimo velká města, nemusí být doprava vyhovující. Pokud se na prohlídku nemovitosti dostavíte dopoledne, neznamená to, že k večeru bude dostupnost stejná. Určitou roli mohou hrát také parkovací místa. Není příjemné, když dorazíte domů a zjistíte, že nikde nezaparkujete.

V rámci lokality by se lidé měli zaměřit i na školy nebo školky, aby děti nemusely jezdit každý den několik kilometrů za vzděláním. Důležité je i okolí. "Ze zahrady či louky vedle vyhlédnuté nemovitosti se snadno může vyklubat stavební parcela, na níž za pár měsíců vyroste další dům, který bude překážet ve výhledu z balkonu či okna. Informace o vedlejších pozemcích jsou přitom snadno dostupné on-line," řekl Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis.

Pokud chcete mít jistotu, že pozemek před vámi je pole a ne stavební parcela, informace si můžete ověřit v plánu obce na městském úřadu nebo na webových stránkách měst.

Související obsah

Za druhé si ověřte stav nemovitosti. Prověřit byste si měli střechu, vnitřní rozvody, fasádu, podlahy nebo okna. Dále také izolaci a statistiku. Pokud si nejste jisti, že byste nedostatky poznaly, můžete se obrátit na specializovanou firmu nebo stavební inspektory.

Za třetí si prověřte majitele. "Je třeba si v prvé řadě ověřit, že prodávající je skutečně majitelem bytu, případně se jedná o společné jmění manželů a k prodeji bude třeba souhlas obou manželů. K tomu poslouží aktuální výpis z listu vlastnictví, který lze za poplatek získat na katastru nemovitostí, on-line, případně na pobočkách Czechpointu na každé poště," uvedl Pavel Šalomon, hlavní konzultant společnosti Denarius Gold.

Pozornost je třeba věnovat také omezením, jako je zástavní právo nebo věcné břemeno. "V případě, že na nemovitosti vázne zástavní právo, není třeba věšet hlavu. Ve většině případů je to kvůli hypotečnímu úvěru majitelů. V takovém případě se dá hypotéka při koupi vyplatit nebo převzít," dodal Pavel Šalomon. Informace o nemovitosti si můžete ověřit při vystavení výpisu z listu vlastnictví.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz