Domácí

Sezóna koupání je zahájena! Těmto místům se raději vyhněte

Sezóna koupání je zahájena! Těmto místům se raději vyhněte
Zdroj: Profimedia

Od čtvrtka byla podle krajských hygienických stanic České republiky zahájena sezóna koupání. Převážná většina z nich je v provozu a je vhodná k plavání. Podle provedených testů jednotlivých krajů se však našly i ty, kterým je lepší se vyhnout. Kde všude není voda ideální a co vám může hrozit?

Jako každý rok budou moci lidé sledovat kvalitu vod v přírodních koupalištích v jednotlivých krajích. Na starost testování vody mají hygienické stanice jednotlivých krajů, které výsledky budou zveřejňovat na svých webových stránkách.

Co se týče hlavního města Prahy, zde jsou všechny vody ke koupání ideální. Dobře dopadl například rybník Motol, koupaliště Džbán nebo betonová nádrž Divoká Šárka. Stejně dopadl i Královéhradecký a Jihomoravský kraj. Ostatní kraje na tom tak dobře nejsou.

Jihočeský kraj

Staňkovský rybník – po provedené kontrole hygieniků bylo zjištěno, že je rybník nevhodný ke koupání. Lidem může způsobit zdravotní obtíže. Vhodné není ani koupání nebo provozování vodních sportů pro děti, alergiky nebo těhotné ženy. Rybník se nachází v obci Staňkov a nabízí písčitou pláž či vodní sporty. Ideální je také pro rybolov.

Vodní nádrž Orlík - veřejné tábořiště Podolsko – nádrž je velmi nevhodná ke koupání, jelikož byl zjištěn výskyt fekálního znečištění, takže lidem mohou hrozit střevní nebo žaludeční problémy. Voda také obsahuje zvýšené množství sinic. Pozor by si měli dát opět alergici, těhotné ženy nebo děti.

Související obsah

Středočeský kraj

Přírodní koupaliště Vyžlovka – zde je podle hygieniků zhoršená jakost vody, což může způsobit zdravotní problémy. Po koupání by se lidé měli raději osprchovat. V létě se také v rybníku můžou přemnožit řasy a je lepší omezit pohyb ve vodě. Přírodní koupaliště Vyžlovka je rybník, který se nachází v Kostelci nad Černými lesy. K dispozici jsou převlékárny, toalety, venkovní sprchy, restaurace a prodejna zmrzlin.

Písník Bakov nad Jizerou – ve vodě je snížená průhlednost, takže lidé často nevidí kam plavou a pro záchranáře je obtížnější zachránit tonoucího. Voda je sice nezávadná, ale lidé by se po koupání měli umýt. Písník Bakov nad Jizerou je přírodní nádrž, která se nachází na okraji města. Návštěvníkům je nabízeno občerstvení, venkovní a vnitřní sprchy, dětské hřiště a toalety.

Jezero Ostrá – při koupání je opět snížená průhlednost vody a také zvýšená hodnota chlorofyl-a, což znamená, že se ve vodě nacházejí řasy a sinice. Po koupání hygienici doporučují se osprchovat. Jezero Ostrá sousedí s tábořištěm. Lidé si mohou užít písčitou pláž, občerstvení a k dispozici jim jsou i sociální zařízení včetně sprch.

Pilský rybník – opět je podle hygieniků snížená průhlednost vody a zvýšené množství chlorofyl-a. Zdravotní potíže lidem nehrozí, ale je nutné se po koupání umýt. Rybník nabízí písčitou pláž, občerstvení, dětské hřiště, hřiště pro míčové hry, sprchy i toalety. Pro návštěvníky je připraveno i parkoviště.

Související obsah

Plzeňský kraj

Koupací jezírko Škodaland České údolí – voda podle hygieniků zatím není vhodná ke koupání. Jezírko se nachází v multifunkčním sportovním areálu Škodaland na břehu přehrady České údolí. Součástí je písčitá pláž, dřevěné molo, převlékárny, venkovní sprchy, toalety a stánek s občerstvením. Lidé mohou využít i různé sportovní vybavení.

Karlovarský kraj

Velký rybník – zákaz koupání dali hygienici Karlovarského kraje Velkému rybníku, který se nachází dva kilometry od obce Hroznětín. Rybník nabízí výhled na Krušné hory, písčitou pláž a v okolí si lidé mohou užít pěší výlety, cyklistiku nebo rybaření.

Vodní nádrž Jesenice – Rybářská bašta – voda je vhodná ke koupání, ale je zde snížená viditelnost, takže lidé opět neuvidí kam plavou. Nádrž se nachází u přehradní hráze a je v areálu kempu Rybářská bašta. K dispozici je restaurace, sociální zařízení či parkoviště.

Ústecký kraj

Jezero Chmelař – podle kontroly krajské hygienické stanice jezero obsahuje zvýšené množství sinic a řas. Dále je také snížená průhlednost vody. Jezero leží za městem Úštěk a má dvě písčité pláže. Součástí jsou také kempy a chatové osady.

Související obsah

Liberecký kraj

Máchovo jezero – všechny jeho části, a to Borný, Doksy, Klůček, Staré Splavy, pláž u hotelu Port, jsou podle hygieniků nevhodné ke koupání, jelikož voda obsahuje velké množství sinic. Ty mohou způsobit zarudnutí očí, dýchací problémy, vyrážku nebo rýmu.

Mohou také obsahovat jedovaté látky, které člověku způsobí otravu projevující se žaludečními potížemi, jaterními problémy nebo bolestí hlavy. U jezera si lidé mohou užít šlapadla, windsurfing nebo volejbal. K dispozici jsou stánky s občerstvením, restaurace, gril, převlékárny, sprchy, šatny i toalety.

Moravskoslezský kraj

Vodní nádrž Brušperk I – nádrž představuje pro lidi velké riziko, jelikož byl zjištěn výskyt cerkárií. Tyto larvy se lidem dostanou pod kůži a způsobí jim alergickou kožní reakci. Nádrž se nachází patnáct kilometrů od Frýdku-Místku. Je využívána k rekreaci a rybaření. Pláž je travnatá, okolo je restaurace, kabinky na pláži a toalety.

Vodní nádrž Baška – voda je sice vhodná ke koupání, ale opět je zde snížená viditelnost. Nádrž se nachází tři kilometry jihovýchodně od Frýdku-Místku. Tato malá vodní nádrž slouží k rekreaci a rybaření. Možnost zapůjčení šlapadel a lodiček. Stejně na tom je i vodní nádrž Olešná – Palkovice, Olešná – Místek a Kacabaja – Hodslavice. Všechny nabízí občerstvení, sociální zařízení i sportovní využití.

Související obsah

Zlínský kraj

Vodní nádrž Všemina, Luhačovice u kempu a Horní Bečva – všechna tato přírodní koupaliště po kontrole hygieniků byla uznána ke koupání, ale je zde snížená viditelnost, která může být při koupání nebezpečná. Koupaliště nabízí spoustu sportovních aktivit pro návštěvníky, občerstvení i ubytování.

Bystřička u hráze, Bystřička u pláže – voda v koupalištích je zakalená a není průhledná. Hlavním problémem jsou ale popadané stromy, které se ve vodě nachází. Oblasti opět nabízejí pro lidi restaurace, občerstvení, kempy, sportovní aktivity, rybolov nebo letní kino.

V Pardubickém, Olomouckém kraji a na Vysočině hygienici kontrolu koupališť neprovedli.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz