Penzijní fondy

Penzijní fondy ztrácejí! O kolik peněz jste přišli? PŘEHLED

Penzijní fondy ztrácejí! O kolik peněz jste přišli? PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Že je třeba si spořit na důchod, zní z mnoha stran už několik let. Nejvíce lidí si proto posílá peníze na tzv. penzijní spoření. Žádnému z penzijních fondů se však loni nepodařilo překonat inflaci. Úspory na stáří se tak reálně znehodnotily. Jak si vedly jednotlivé penzijní fondy?

Penzijní fondy mají za sebou nepovedený rok. To přiznávají i samotné společnosti. "Rok 2018 lze z pohledu investování bez nadsázky označit za jeden z nejnáročnějších za posledních deset let," potvrzuje výkonný ředitel KB Penzijní společnosti Pavel Racocha.

V loňském roce některé penzijní fondy zaznamenaly ztrátu dokonce více než 10 procent. "Lidem se tak mohlo stát, že do svého penzijního fondu celý rok posílali peníze, aby na konci roku zjistili, že se jejich naspořená částka zmenšila," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Nedařilo se transformovaným ani účastnickým fondům. V prvním případě jde o původní Penzijní připojištění se státním příspěvkem, které už nelze od roku 2013 zřídit. Transformovaný fond zachoval většinu podmínek, za kterých byla sjednána původní smlouva o penzijním připojištění.

"Průměrný výnos transformovaných penzijních fondů dosáhl v loňském roce úrovně +0,7 procenta. Nejúspěšnější penzijní fond dosáhl zhodnocení +1,1 procenta. Naopak nejméně úspěšný transformovaný fond zhodnotil klientské úspory pouze o +0,5 procenta," vysvětluje Štěpán Křeček.

Naopak prostřednictvím účastnických fondů můžete spořit v tzv. Doplňkovém penzijním spoření se státním příspěvkem. Každý z fondů se liší svým portfoliem, včetně míry rizika a potenciálního výnosu. Ty však v loňském roce dopadly ještě hůře.

"Jejich výnosy se v roce 2018 pohybovaly od záporné úrovně -10,1 procenta až do kladné +0,3 procenta. V plusu přitom byly pouze dva účastnické penzijní fondy," dodává ekonom.

Loňské výsledky penzijních fondů jsou špatné i vzhledem k inflaci, která byla 2,1 procenta. Žádný z penzijních fondů ji totiž nedokázal porazit.

Špatný rok vysvětlují penzijní společnosti turbulencemi na akciových trzích a zvyšování úrokových sazeb centrální bankou. V tomto roce už však věří v lepší výsledky.

"V letošním roce však očekáváme obrat k lepšímu a díky tomu by se měly i konzervativní a garantované fondy vrátit k ziskovosti," tvrdí ředitelka ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanová. Podle ekonoma však inflaci žádný penzijní fond opět neporazí.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz