Poštolka

Místo muškátů mají poštolky: na Spořilov se vrací již několik let

Místo muškátů mají poštolky: na Spořilov se vrací již několik let
Zdroj: Judita Zajtková

Poslední roky má rodina paní Zajtkové namísto okrasných květin za oknem poštolky. Místo si ve spořilovském paneláku našly samy a pravidelně se vrací, aby zde vyvedly mladé. Poštolka dostala od svých „sousedů“ jméno Adélka, její ptačí ženich je Matěj.

Přilétá v dubnu, obhlédne změny a začne hnízdit. Poštolka Adélka se ke „své“ rodině vrací již několik let. Z počátku plachý ptáček se už dokonce nechá nakrmit kousky kuřecího masa a své hostitele odměňuje svým zpěvem. V posledních dnech se majitelé truhlíku dočkali krásného překvapení, poštolkám se vylíhlo 5 ptáčat.

Že se rodina o své opeřené přátele skvěle stará dokazuje kromě přikrmování i nově zbudovaná zábrana u truhlíku, aby malé poštolky nevypadly z „hnízda“. Na Facebooku o situaci v ptačí rodině pravidelně informují a poštolčí reality show si získala stovky příznivců, video z krmení dokonce nasbíralo neuvěřitelných 2,3 milionu zhlédnutí.

 

„Jsme moc rádi, že se k nám Adélka i s rodinou pravidelně vrací. Děti mají radost, že mohou pozorovat přírodu opravdu zblízka. Snad se jim u nás bude líbit i v dalších letech,“ říká s úsměvem paní Zajtková. Z jejího hlasu je patrné, že se divocí ptáci stali členy rodiny, i když je dělí sklo a záclona.

Související obsah

Poštolky se v péči o své potomky pravidelně střídají, i když dle slov jejich ochránkyně: „samičky jsou pečlivější, než samci.“ Navíc samec je velmi plachý a sebemenší pohyb v místnosti za oknem ho vyplaší. V roce 2017 snesla poštolka Adélka také 5 vajíček, tehdy se však snůška nevyvedla a poštolka jejich odchov vzdala.

jis, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Poštolka

Důležité Události

Píše se na Deník.cz