Islám

Tisíce muslimů se modlí v ulicích. Tipněte si evropské město!

Téměř dvě miliardy muslimů v mnoha zemích světa začaly v úterý 4. června slavit první den přerušení půstu zvaný Íd al-fitr, tedy konec postního měsíce ramadánu. Několik stovek tisíc muslimů se sešlo také v hlavním městě Ruska.

V úterý začali muslimové slavit v Saudské Arábii, Kuvajtu, Kataru, Spojených arabských emirátech, Afghanistánu, Iráku, Nigérii, ale také například v Rusku.

Po pravoslavném křesťanství je totiž islám druhým největším náboženstvím v zemi. Jen v Moskvě se tak při oslavách sešlo skoro 300 tisíc muslimů. Podle odhadů jich ve městě žijí až 2 miliony a tvoří tak po Istanbulu největší islámskou komunitu v celé Evropě.

Věřící se shromáždili ve velké mešitě i mimo ni, aby se modlili. Moskevská mešita, která má kapacitu deset tisíc lidí, byla do posledního místa plná. Další lidé byli venku.

"Přišli jsme se modlit k bohu, místo není důležité. Nejdůležitější je účastnit se tohoto svátku," prozradil portálu Euronews Sivush Veriyev. Bezpečnost v hlavním meště Ruska zajišťovalo velké množství množství policejních hlídek. 

První den svátku muslimové přichází do mešit, kde se modlí. Celkem oslavy trvají tři dny. Děti v době svátku nosí nové oblečení a dostávají peněžní dary. Příbuzní a přátelé se vzájemně navštěvují a na stolech mají připraveny různé dobroty.

Související obsah

Posvátný měsíc ramadán má být obdobím tělesné a duševní očisty. Muslim je po jeho dobu povinen zdržet se přes den jídla, pití, kouření a pohlavního styku.

Končí již zmíněným třídenním svátkem Íd al-fitr, v průběhu kterého muslimové děkují bohu za to, že jim pomohl překonat strasti ramadánu. Ten trvá 29 nebo 30 dní a na celém světě se týká zhruba 1,5 miliardy muslimů.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Islám

Důležité Události

Píše se na Deník.cz