Počasí

Čekají nás znovu tropy? Velká předpověď počasí na celé léto!

Čekají nás znovu tropy? Velká předpověď počasí na celé léto!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Po několika tropických dnech se nabízí otázka - jaké vlastně bude letošní léto v Česku? Čekají nás stejně jako loni nekončící pařáky a sucho? Nebo bude naopak chladněji a s více srážkami?

"Prvního června odstartovalo meteorologické léto. Jaké počasí přinesou následující tři měsíce? Překonáme loňský teplotní rekord, kdy bylo v pražském Klementinu zatím nejtepleji od počátku měření, tedy od roku 1775, s průměrnou teplotou 22,7 °C a kdy se počet tropických dnů vyšplhal až na 48 na stanici Doksany?" připomíná loňskou letní výheň meteoroložka Dagmar Honsová.

A vzápětí odpovídá, že předpovědní modely zatím ukazují léto spíše teplotně průměrné, s nižším počtem tropických dnů než loni. 

"Sezonní předpovědní modely se zatím přiklání k tomu, že letošní léto bude teplotně normální a to s pravděpodobností 50 procent. Průměrná teplota se v ČR od června do srpna pohybuje na 16,9 °C," uvedla Honsová.

Předpověď počasí:

Šance, že bude léto teplejší, než je dlouhodobý průměr, je podle ní momentálně třicetiprocentní. "To ale neznamená, že se tropických dnů nedočkáme. K létu v Česku tropické teploty patří, bez tropické teploty se naposledy obešel rok 1940, chladné léto bylo také v roce 1913," zabrousila Honsová do minulosti.

Související obsah

Co léto podle předpovědi oproti loňsku ztratí na teplotách, dožene na srážkách. Těch má být víc než v roce 2018. "Srážkově by letošní letní období mělo být podle posledních předpokladů normální. Průměrné srážkové úhrny se pohybují na 82 milimetrech," informuje Honsová.

 


 

"Pokud plánujete dovolenou v tuzemsku na 14 dnů, počítejte s tím, že se musíte zabalit jak plavky, tak teplejší oblečení. I během léta se počasí v průměru mění každé 4 dny, takže počítat s tím, že celých 14 dnů bude svítit slunce, nemůžeme. Podle statistik bývá nejstabilnější počasí na přelomu července a srpna a také na konci léta. Poslední srpnová dekáda ale už často přináší studená rána kvůli prodlužujícím se nocím. Naopak nejvíce proměnlivé a na srážky bohaté počasí přináší Medard (8.6.) a první červencová dekáda," uzavřela Honsová.


 

pez, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz