Domácí

Policie našla stovku zbraní včetně kulometů! Viníci se prozradili sami

Kriminalisté obvinili devět lidí z Liberecka a Pardubicka, kteří si podle nich nezákonně a ve velkém pořizovali zakázané zbraně. Policisté jim zabavili kulomet, desítky samopalů, pušek a pistolí, ale i granáty a 24 tisíc kusů munice. O případ se zajímá i Bezpečnostní informační služba (BIS).

Skupina si zbraně kupovala na burzách anebo přes internet. A mezi zabavenými kusy byly i rarity, například samopaly, kterých je na světě jen pár. "Jedná se o samopal Berreta, model 1938, v ráži 9 mm luger," vysvětlil Zdeněk Chmelík z Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál liberecké policie.

Na skupinu kriminalisté přišli loni v listopadu, kdy na Frýdlantsku zadrželi dva muže, kteří ze samopalů stříleli v lese. "Jsme si byli vyzkoušet, jak to funguje," řekl obviněný muž.

Odposlechy ukázaly, že jde o devět lidí z Libereckého a Pardubického kraje. Při razii jim při domovních prohlídkách zabavili 97 zbraní. Někteří obvinění v trestním rejstříku už záznam mají z dřívějška.

Část zbrojního arzenálu kriminalisté zabavili v jednom z bytů u panelového domu v Novém Městě pod Smrkem. Zasahovali ale také v domě v Hajništi na Frýdlantsku. "Za posledních pět let je to nejrozsáhlejší případ. Bezpečnostní riziko vidím v tom, že zbraně takovéto razance jsou nekontrolovaně mezi lidmi," uvedl Ondřej Musil, náměstek ředitele policie Libereckého kraje.

Související obsah

Obviněný muž tvrdí, že jde jen o partu army nadšenců. O činnost skupiny a zbraně se zajímá také BIS. "My se budeme snažit zjistit, zda neměli v plánu například opustit republiku nebo podniknout teroristický útok," vysvětlil Ladislav Šticha, mluvčí BIS.

Muži jsou obviněni z nedovoleného ozbrojování a hrozí jim až pět let vězení.

reg/Ivan Berka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz