Demolice

Vila prezidenta Novotného má jít k zemi! Místní tomu chtějí zabránit

Vila prezidenta Novotného má jít k zemi! Místní tomu chtějí zabránit
Zdroj: Google Street View

Emoce vzbudila informace o plánované demolici domu, ve kterém žil komunistický prezident Antonín Novotný. Na místě prvorepublikové vily z roku 1929 na pražských Malvazinkách plánuje developer vystavět moderní bytovky. To se však nelíbí místním ani spolku Přátelé Malvazinek.

Pražská čtvrť Malvazinky patří k výjimečným vilovým čtvrtím hlavního města, která je známá pro své prvorepublikové vily. Jednou z nich je i dům třetího komunistického prezidenta Antonína Novotného.

Vila z roku 1929 se nachází v ulici Na Loužku 8 a v současné době není památkově chráněna. Navržena byla architektem Janem Pilařem, jako kulisa si zahrála v jednom z filmů režiséra Jana Hřebejka (za STAN), který je zároveň zastupitel Prahy 5.

Majitel budovy taď plánuje její zbourání. Podle spolku chce majitel vybetonovat zahradu ve svahu a na pozemcích postavit bytové domy. "Společnost Na Loužku a.s. připravuje ve spolupráci s developerem Red Group s.r.o. nový projekt. Výstavbu tří čtyřpatrových domů s 19 krytými garážovými stáními," píše spolek na svém webu. Proti jsou však obyvatelé sousedních domů.

Související obsah

Stavba bude mít podle spolku na vilovou čtvrť masivní vliv. " Dojde k vykácení stromů, které mezi Radlickou a Malvazinkami tvoří přirozenou zelenou bariéru a ochranu před hlukem a smogem," tvrdí Přátelé Malvazinek. Zároveň dodávají, že se zvýší dopravní zátěž v celé čtvrti.

Podle předsedy výboru pro územní rozvoj Milana Kryla však není žádná možnost, jak bourání zabránit. Nový projekt totiž splňuje všechny podmínky a jeho zamítnutí by nešlo nijak zdůvodnit.

Ani podle starosty městské části Daniela Mazura (Piráti) nemá samospráva možnost, jak soukromému vlastníkovi zabránit v nakládání s jeho majetkem.

Související obsah

"Za posledních několik měsíců jsem se setkal se všemi zainteresovanými stranami. Všechna dosavadní závazná stanoviska státní správy demolici připouští. Stále se snažím najít nejoptimálnější kompromis a vést dialog, který by zachoval ráz Malvazinek, tak jak jej všichni známe," prozradil starosta Prahy 5. "Byl bych moc rád, kdyby se ukázalo, že se dá vila zachránit," dodal Mazur.

pan, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz