Demonstrace

Proti Babišovi i Benešové: Češi protestovali na stovkách míst!

Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi a nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové nepolevují. Další vlna proběhla v úterý v podvečer. Praha tentokrát chyběla, vyvážil ji ale zbytek republiky. Protestovalo se na více než 300 místech.

Organizátoři ze sdružení Milion chvilek pro demokracii uveřejnili na webu seznam míst, kde se úterní protesty konaly. Demisi Andreje Babiše a Marie Benešové žádalo rekordních 313 obcí.

Kompletní seznam protestů najdete ZDE

Protesty probíhaly jak ve velkých městech - například Brně, Ostravě, Opavě, Jihlavě nebo Českých Budějovicích, tak i v menších obcích. Jednou z nich byl například Kyjov na Hodonínsku, kde se na náměstí sešlo zhruba 50 lidí pod záštitou organizátora Jana Cahlíka.

"Byl jsem přítomen i na předcházejících demonstracích, organizuji ale až tuhle. Přišlo mi škoda, že organizátoři teď nemohli, takže jsem to považoval za povinnost. Je to v mém přesvědčení vystupovat proti Andreji Babišovi. Myslím, že minule nás bylo o pár desítek víc," řekl pro TN.cz Cahlík.

Zdroj: TN.cz

Na demonstraci v Brně dorazilo zhruba pět tisíc lidí. Na většině míst odstartovaly protesty v 18:30. Některá města ale začátek posunula na 19. hodinu, anebo naopak spustila akce už v 18:00.

Demonstrantům vadí jmenování Marie Benešové na post ministryně spravedlnosti. Podle nich má totiž blízko jak k trestně stíhanému premiérovi Anreji Babišovi, tak k prezidentovi Miloši Zemanovi.

Proto požadují přijetí pojistek pro nezávislost justice. Organizátoři protestů rovněž požadují, aby Agrofert vrátil všechny neprávem nabyté dotace a aby nedostával žádné ani do budoucna.

Související obsah

Série demonstrací se konají už bezmála dva měsíce. Dosud největší protest je naplánovaný na neděli 23. června na Letenskou pláň v Praze. Poslední demonstrace se na pražském Václavském náměstí zúčastnilo podle pořadatelů až 120 tisíc lidí.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz