Vražda

Propuštění těhotné vražedkyně vadí. Politici chtějí změnit zákony

Kvůli případu vražedkyně Petry Janákové, které z důvodu těhotenství přerušili 30letý trest, by se mohly měnit zákony. Některým poslancům se totiž nelíbí, že taková žena na více než rok prakticky zmizí z dosahu justice a policie. Pokud by znovu otěhotněla, mohlo by to být i na mnohem delší dobu.

Petra Janáková je už několik dní na svobodě, její záhadné otěhotnění ve vazební věznici ale stále budí emoce. Nemusí se nikde hlásit a policie o ženě, která před dvěma lety vraždila, nebude mít žádné informace.

"My o této situaci víme, ale bohužel s tím nemůžeme nic dělat," řekla v pátek královéhradecká krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

Někteří poslanci by si přáli změnu, která by zavedla možnost kontroly - třeba pomocí domácího vězení a elektronických náramků.

"Mělo by to platit i v tomto případě, byť samozřejmě režim, kdy se jedná o vražedkyni, by měl být skutečně přísnější," řekl TV Nova předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Související obsah

Vězně s přerušeným trestem by kontroloval i místopředseda ČSSD Roman Onderka. "Aby byl vymezený přesný čas, kdy musí jít nakoupit, kdy navštívit lékaře. To jsou ty momenty, které se dají přesně definovat," uvedl Onderka.

Pro změnu zákona by v tomto případě byla i komunistická poslankyně Miroslava Vostrá. "A opravdu si myslím, že by v takovýchto případech měl nějaký dozor být, třeba formou náramků," řekla Vostrá.

Jak k otěhotnění mohlo dojít, teď vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Na výsledky šetření by počkala ODS, která by zákon neměnila.

Související obsah

"Evidentně podle soudu v tuto chvíli převážily nad zájmy společnosti zájmy toho dítěte, které se má narodit. Ty konkrétní okolnosti musel posoudit ten konkrétní soud, který o tom přerušení trestu rozhodl," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Se změnou, alespoň prozatím, nepočítá ani ministerstvo spravedlnosti. To sice připravuje novelu trestního řádu, podle něj ale k podobným případům příliš nedochází.

"Kdyby chtěl odsouzený uprchnout, nebo zneužil povoleného přerušení trestu, soud může odvolat přerušení a odsouzený musí znovu nastoupit do výkonu trestu," připomněl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Související obsah

Podle bývalého ministra spravedlnosti a předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila by ale ministerstvo na tuto kauzu mělo reagovat. "Protože do budoucna hrozí, že pokud se určité ženy budou chtít vyhnout výkonu trestu odnětí svobody, tak mohou zvolit právě těhotenství," varoval Pospíšil.

Janáková je v tuto chvíli v šestém měsíci těhotenství. Trest by tak měla mít přerušený až do září 2020, kdy bude jejímu dítěti jeden rok.

vbo,Šimon Pilek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz